herbert diess u místopředsedy vlády karla havlíčka | Aktuality | autoweek.cz

Herbert Diess u místopředsedy vlády Karla Havlíčka

Herbert Diess u místopředsedy vlády Karla Havlíčka

11.10.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess se setkal s místopředsedou vlády České republiky a ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem, aby s ním jednal o budoucí orientaci tuzemského automobilového průmyslu s ohledem na elektromobilitu.
Předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess se v Praze setkal s českým místopředsedou vlády, ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Hlavním tématem jednání byla budoucí orientace tuzemského automobilového průmyslu s ohledem na elektromobilitu. Jednání se týkala celého produkčního řetězce elektromobilů. Jedná se o podobný závazek, na jehož základě bylo rozhodnuto o výstavbě gigatovárny na akumulátory elektromobilů ve Španělsku. Španělská vláda ještě přidala příslib státních dotací na koupi elektromobilů.
 
V rámci setkání byla podepsána dohoda o společném záměru výstavby dobíjecích bodů pro elektromobily na hlavních silničních tazích a nádražích v České republice do roku 2025. Ministerstvo dopravy, státní agentury pro silniční, železniční a vodní dopravy, skupina ČEZ a společnost Škoda Auto chtějí v České republice do roku 2025 zřídit několik tisíc dobíjecích bodů pro elektromobily.
 
Jednání se zúčastnili také Thomas Schmall, člen představenstva koncernu Volkswagen za oblast techniky a předseda představenstva společnosti Škoda Auto Thomas Schäfer. V rámci návštěvy se Herbert Diess setkal k důležitým tématům s předsedou Podnikové rady Odborů Kovo a místopředsedou Dozorčí rady Škoda Auto a.s. Jaroslavem Povšíkem.
 
Cílem výstavba jedné z gigatováren v České republice
Cílem jednání bylo dosažení shody ohledně dalších kroků tak, aby Česká republika z procesu transformace automobilového průmyslu vyšla posílena. Jednání se týkala celého produkčního řetězce elektromobilů. Koncern Volkswagen plánuje vybudovat v Evropě do konce desetiletí šest gigatováren o celkové kapacitě 240 GWh, které mají pokrýt rostoucí poptávku po článcích akumulátorů a zajistit odpovídající dodávky. Jedna z těchto továren na výrobu článků má být vybudována ve střední nebo východní Evropě. Rozhodnutí o její přesné lokalizaci bylo avizováno na první polovinu roku 2022.
 
Několik tisíc nových dobíjecích míst v České republice do roku 2025
V rámci tohoto setkání podepsali místopředseda vlády a ministr obchodu a průmyslu a ministr dopravy Karel Havlíček, předseda představenstva skupiny ČEZ Daniel Beneš a člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu Martin Jahn dohodu o společném záměru vybudovat v České republice do roku 2025 několik tisíc dobíjecích bodů. Dobíjecí stanice mají být zřízeny na nádražích a podél hlavních silničních tahů a budou napájeny uhlíkově neutrální elektřinou od společnosti ČEZ.
 
Skupina ČEZ je největší výrobce elektřiny v České republice. Výstavba dobíjecí infrastruktury má výrazně urychlit přechod k elektromobilitě a tím i dekarbonizaci země. Rozmístění dobíjecích stanic bude určeno ve spolupráci se společnostmi Škoda Auto a koncernovou dceřinou společností pro řešení otázek dobíjení Elli. Rozhodovat se bude mimo jiné i podle dat o nejfrekventovanějších silničních tazích.
 
Česká republika se s pomocí Škoda Auto stane centrem elektromobility
V rámci své strategie Next Level - Škoda Strategy 2030 plánuje automobilka přechod od spalovacích motorů k elektromobilitě. Konkrétně se do roku 2030 mají ve všech třech českých výrobních závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí vyrábět elektrické komponenty nebo elektricky poháněné vozy.
 
V současné době se tu už vyrábí vysokonapěťové trakční akumulátory pro plug in-hybridní modely Superb iV a Octavia iV i pro modely dalších koncernových značek. Začátkem příštího roku se kromě toho v Mladé Boleslavi rozjede také produkce akumulátorů řady MEB pro model Enyaq iV. Česká automobilka navíc společně s partnery pracuje na vybudování stabilní dodavatelské struktury pro elektromobilitu.
 
Řekli po setkání
Předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess: „Škoda Enyaq iV je jedním z nejatraktivnějších evropských elektromobilů. Poptávka výrazně převyšuje naše očekávání. Jsem rád, že vláda České republiky sází na elektromobily a dobíjecí infrastrukturu. Pomocí takových opatření se bude tento model moci stát prodejním hitem i v zemi svého původu. Několik tisíc nových dobíjecích bodů zájem zákazníků o elektromobily nadále posílí.“
 
Člen představenstva koncernu Volkswagen za technologie Thomas Schmall: „Česká republika je atraktivní potenciální lokalitou pro jednu ze šesti továren na výrobu bateriových článků, které Volkswagen plánuje v Evropě vybudovat. Má konkurenceschopné ceny energií i mzdové náklady, dobré napojení na další východoevropské koncernové závody a jedno z největších ložisek lithia v Evropě. Rozhodující je to, že tato země k revoluci v elektromobilitě přistupuje odhodlaně – počínaje přechodem na obnovitelné zdroje energií přes důslednou výstavbu dobíjecí infrastruktury až po komplexní podporu technologií budoucnosti.“
 
Předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer: „Náš domácí český trh v rámci naší strategie Next Level - Škoda Strategy 2030 rozvineme v centrum elektromobility. Našim cílem je zajistit stávající pracovní místa a vytvořit nová, aby tato země z procesu hluboké transformace vyšla posílena. Dnešní jednání ukázalo, že vůle je na obou stranách. Teď je důležité důsledně se věnovat dalším krokům. Společnost Škoda Auto je připravena k tomu svým dílem přispět.“