holden bude v austrálii prodávat vozy opel | Aktuality | autoweek.cz

Holden bude v Austrálii prodávat vozy Opel

Holden bude v Austrálii prodávat vozy Opel

29.05.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německá automobilka Opel bude vyrábět určité verze svých modelů Astra, Cascada a Insignia za účelem jejich prodeje v Austrálii pod značkou Holden, která je pobočkou General Motors.

Holden bude v Austrálii prodávat modely jako Astra GTC a Astra VXR, známé také jako Opel Astra OPC (resp. Vauxhall Astra VXR), stejně jako kabriolet Cascada a OPC verzi sedanu Insignia, která bude nabízena jako Insignia VXR (stejné označení má britská verze se značkou Vauxhall). Je ale pravděpodobné, že místo evropských označení OPC (od Opelu) resp. VXR (od Vauxhallu) ponesou přívlastek HSV, který tradičně používá Holden u svých sportovních verzí.

 

Důležité ale je, že všechny tyto vozy bude vyrábět Opel ve svých evropských závodech. Prodávat se začnou od roku 2015.

 

Nejvyšší výkonný ředitel Opelu Karl-Thomas Neumann k tomu řekl, že jeho společnost těší, že bude pro Holden vyrábět automobily ve svých evropských továrnách: „Je to druhá dobrá zpráva pokud jde o vývoz během několika týdnů. Asi před měsícem jsme mohli oznámit, že v naší továrně v Rüsselsheimu budeme vyrábět vozy Buick pro americký trh.“

 

Nejvyšší výkonný šéf Holdenu Gerasimos Dorizas řekl: „Vzhledem k pevné a dlouhodobé spolupráci mezi značkami GM v Evropě a Austrálii můžeme našim zákazníkům nabídnout vynikající výrobky se špičkovou technologií.“

 

Úspěch jednoho je důsledkem průšvihu jiného. GM se totiž rozhodlo do roku 2017 zcela ukončit výrobu a vývoj automobilů značky Holden v Austrálii. Vzhledem k souběžnému ukončení výroby vozů Ford a Toyota tak australský automobilový průmysl zcela přestane existovat.

 

Rozhodnutí GM, Ford Motor a Toyota Motor ukončit výrobu v Austrálii je přímým důsledkem podpisu dohody o volném obchodu, kterou uzavřela australská vláda s vládami v Japonsku a Koreji. Dovoz aut z těchto zemí (a pickupů z Thajska) se tím stal obchodně mnohem výhodnější. Už během roku 2013 se poprvé v historii staly nejprodávanějšími značkami Toyota, Mazda a Nissan s importovanými vozy před auty z místní produkce.

 

Ze světa tedy definitivně zmizí i australské vozy s motory V8 a pohonem zadních kol Holden Commodore a Ford Falcon. Ty sice milují automobiloví fanatici po celém světě, ale v Austrálii jsou v poslední době už téměř neprodejné (nejprodávanějším autem v Austrálii je Toyota Corolla).

 

GM Australia tedy zachová značku Holden. Bude pod ní prodávat exkluzivní vozy vyráběné u Opelu (Vauxhallu) v Evropě. Kromě toho bude GM nabízet vozy Chevrolet vyráběné v Jižní Koreji. Ty se ale mají prodávat pod značkou Chevrolet, aby mohly těžit z globální propagace této značky (např. spojení s fotbalovým Manchesterem United).