honda ohlašuje autonomní řízení 3. úrovně | Aktuality | autoweek.cz

Honda ohlašuje autonomní řízení 3. úrovně

Honda ohlašuje autonomní řízení 3. úrovně

05.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Honda v Japonsku uvádí do prodeje model Legend Hybrid EX, který díky systému Sensing Elite za určitých podmínek umožňuje autonomní řízení úrovně 3, tedy může se řídit úplně autonomně.
Nová Honda Legend Hybrid EX se může za určitých podmínek řídit autonomně podle úrovně 3. Honda tento vůz zpočátku nabízí na leasing pouze v Japonsku. Kromě známého asistenčního systému Honda Sensing má Legend Hybrid EX systém Sensing Elite s funkcí Traffic Jam Pilot, která vozu umožňuje autonomní řízení v dopravní zácpě. Japonské ministerstvo dopravy pro tento vůz už vydalo potřebné povolení.
 
V pomalém provozu nebo na dálnici může řidič sundat ruce z volantu a nechat auto řídit autonomně. Systém pro orientaci využívá trojrozměrné mapy s vysokým rozlišením, navigační data z globálního navigačního družicového systému GNSS a komplexní sledování vozidla. Vůz může nejen sledovat vozidlo vpředu, ale také může změnit jízdní pruhy. V dopravní zácpě se řidič může soustředit na jiné věci, ale musí být připraven kdykoli znovu převzít řízení. Aby to bylo zajištěno, je monitorován kamerou.
 
Pokud má řidič znovu převzít kontrolu nad vozem, je k tomu vyzván varovnými tóny a blikajícími kontrolkami. Pokud nereaguje, přidají se vibrace a tóny i blikající kontrolky jsou intenzivnější. Pokud řidič stále nereaguje, počítač s pomocí funkce Emergency Stop Assist nasměruje auto na okraj vozovky a zabrzdí až do úplného zastavení.
 
Většina výrobců, řada dodavatelů a mnoho technologických společností v současné době pracuje na vývoji autonomního řízení. Za obzvláště vyspělý je považován systém dceřiné společnosti Google Waymo. Naopak navzdory mnoha prohlášením Elona Muska se vozy Tesla dosud k autonomnímu řízení nedopracovaly, i když asistenční systém Autopilot je považován za velmi pokročilý.
 
  • Honda ohlašuje autonomní řízení 3. úrovně
  • Honda ohlašuje autonomní řízení 3. úrovně
  • Honda ohlašuje autonomní řízení 3. úrovně