hybridní koncept kia crossgt | Aktuality | autoweek.cz

Hybridní koncept Kia CrossGT

Hybridní koncept Kia CrossGT

15.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia Motor na autosalonu v Chicagu představila zajímavý koncept hybridního hatchbacku CrossGT.

Vystavený vůz byl poháněn motorem V6 3,8 l spojeným s osmirychlostní samočinnou převodovkou a elektrickým motorem. Pohonná jednotka generuje výkon až 295 kW (400 k) a točivý moment 678 N.m. Umožňuje dojezd s čistě elektrickým pohonem až 40 km.

Prezident Kia Motors pro design Peter Schreyer uvedl, že CrossGT je pokračováním nového posouvání dosahu značky odstartovaného debutem konceptu GT v roce 2011, a to jak po stránce designu, tak i z obchodního hlediska. " Tím značka světu ukázala, že je připravena zkoumat možnost jednoho dne nabídnout luxusní sedan s pohonem zadních kol. CrossGT s jeho zvýšeným postojem a velkým zavazadlovým prostorem nám umožňuje představit si GT ve formě velkého luxusního crossoveru," řekl Schreyer.
Zatímco tvary konceptu sedanu GT byly navrženy ve Frankfurtu, CrossGT pochází ze středisku Kia Design Center America (KDCA) v Irvine v Kalifornii, kde vznikly i Track'ster, KV7 nebo nový sedan Forte. Snad i proto postrádá eleganci a lehkost, s nimiž GT tolik nadchlo.

CrossGT byl navržen pro čtyři cestující a jejich zavazadla pro delší cestu,ovšem sériová verze by mohla mít i tři řady sedadel. Cross GT má pro snadný přístup k zadním sedadly opačně otevírané zadní dveře, obvykle označované jako dveře pro sebevrahy.

CrossGT byl postaven na stejné, jen mírně upravené platformě jako nový Hyundai Santa Fe. V porovnání s modelem Sorento je CrossGT s rozvorem náprav 310 cm rozvor kol o 40 cm delší a o 12,4 cm širší, nicméně jeho výška 166 cm je nižší.

CrossGT nebude náhradou za velké SUV Borrego, jehož výroba už skončila (tento model se prodával jen v USA), protože CrossGT na rozdíl od Borrega nevznikl na platformě SUV ale osobního auta.