hyundai ioniq plug-in na český trh | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai Ioniq Plug-in na český trh

Hyundai Ioniq Plug-in na český trh

09.06.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai Motor v České republice již nabízí model Ioniq ve verzi Plug-in Hybrid, nejnovější variantu již představených verzí Hybrid a Electric, které automobilka uvedla na trh v druhé polovině minulého roku.
Ioniq Plug-in Hybrid kombinuje zážehový čtyřválec Hyundai 1,6 GDI s přímým vstřikováním s elektromotorem o výkonu 45 kW (61 k), který je napájen z lithio-polymerových akumulátorů o kapacitě 8,9 kWh, což umožňuje dojezd s čistě elektrickým pohonem až 63 km. Nejvyšší výkon spalovacího motoru s tepelnou účinností 40 % je 77 kW (105 k), maximální točivý moment 147 N.m. Celkový výkon systému je 104 kW (141 k). Spotřeba paliva v kombinovaném režimu EU je1,1 l/100 km. Ioniq Plug-in Hybrid dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 10,6 s, nejvyšší rychlost je 178 km/h.
 
Při dostatečném nabití akumulátorů jezdí Ioniq Plug-in Hybrid v režimu čistě elektrického pohonu s výjimkou jízdních situací, které vyžadují vyšší výkon, než jaký poskytuje elektromotor. V hybridním režimu zajišťuje řízení zážehového motoru a elektromotoru maximální hospodárnost. Po aktivaci režimu Sport využívá Ioniq v maximální míře spalovací motor i elektromotor s cílem zrychlit reakce vozu. Přebytečný výkon se používá k nabíjení akumulátorů.
 
Asistent pro ekologickou jízdu ECO-DAS (ECO Driving Assistant System) zahrnuje asistent pro setrvačnou jízdu, který analyzuje informace o průběhu trasy z navigačního systému a upozorňuje řidiče, že se blíží jízdní situace vyžadující nižší rychlost jízdy. Další funkcí systému ECO-DAS je předvídavé řízení energetických toků, které reguluje spolupráci mezi elektromotorem a zážehovým motorem - zvýší výkon zážehového motoru pro nabíjení akumulátorů je-li na základě údajů o nadmořské výšce z navigačního systému předvídán na trase úsek se stoupáním. Je-li předvídán úsek s klesáním a akumulátory jsou dostatečně nabité, zvýší vozidlo míru využití elektromotoru před jízdou ze svahu. Během ní dochází k rekuperaci kinetické energie.
 
Hyundai Motor poskytuje zákazníkům, kteří se rozhodnou pro model Ioniq Plug-in Hybrid se základní cenou 859 990 Kč, rozšířený soubor záruk. Nad rámec pětileté záruky bez omezení ujetých kilometrů na celý vůz získá zákazník jistotu osmileté záruky na vysokonapěťové akumulátory s omezením na 200 000 km.