hyundai kona - malé suv přijede v září | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai Kona - malé SUV přijede v září

Hyundai Kona - malé SUV přijede v září

03.04.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai oficiálně oznámil, že na evropské trhy uvede ještě čtvrté SUV se jménem Kona. Jako nejmenší z nabídky bude konkurovat Opelu Mokka X nebi Nissanu Juke.
Hyundai chce do roku 2021 stát nejprodávanější asijskou značkou v Evropě. Proto rozšiřuje svou modelovou nabídku - do roku 2021 by mělo přijít 30 nových modelů a jejich derivátů. Mimo jiné chce Hyundai posílit své postavení i v segmentu, který vykazuje velký potenciál růstu, tedy malých SUV. K modelům Grand Santa Fe, Santa Fe a Tucson se přidá ještě čtvrtý, nejmenší z nich nazvaný Kona. Na rozdíl od úspěšných malých crossoverů, jako jsou Renault Captur nebo Peugeot 2008, má jít o skutečné SUV, tedy jako např. Opel Mokka X. Navíc slibuje hodně atraktivní design.
 
Více než jeden záběr LED světlometu Hyundai přinese až při letní premiéře tohoto vozu, jehož prodej by měl začít v září. Jisté je, že bude používat i nový typ tzv. kaskádovité mřížky chladiče jako nová generace i30. Hodně o možné podobě Kony ale napověděl koncept malého SUV Intrado, který Hyundai vystavil v roce 2014 v Ženevě. Tehdy zaujal především elektrickým pohonem slibujícím dojezd až 600 km. Stejně jako Kona byl navržen v evropském studiu Hyundaie v Rüsselsheimu.
 
Lze předpokládat, že Kona bude vycházet z podobného základu jako model i20. Hyundai slibuje skutečné SUV, takže by Kona měla mít i verze s pohonem všech kol, což v tomto segmentu není zcela běžné - Captur nebo 2008 tuto variantu vůbec nenabízejí. S pohonem 4x4 se v tomto segmentu prodává nejvíc Opel Mokka X.
 
Hyundai v Indii a Číně malé SUV prodává pod jménem Creta resp. ix25, ale jde o vůz, u něhož je důležitá úspornost ve výrobě i ve výbavě, takže Kona se od nich bude značně lišit. Určitě bude mít atraktivnější a propracovanější design než Creta, nicméně bude používat stejnou platformu Elite i20 jako nová generace i20.
 
V Indii nedávno Hyundai představil koncept jiného malého SUV Carlino, které má být uvedeno na indický trh v první polovině roku 2019. Jde o automobil kratší než 4 m, tedy ještě o trochu menší než Creta. Poněkud krabicovitý vzhled tohoto vozu, připomínající Kiu Soul, oživují tenké LED světlomety podobné náhledu modelu Kona. Také koncept Carlino používá platformu Elite i20, ale nelze vyloučit, že sériová podoba, která bude představena v roce 2018, bude kvůli úsporám ve výrobě používat upravenou platformu i10. Carlino bude mít jen pohon předních kol.
 
Otázkou zatím zůstává i to, kde se bude Kona novinka vyrábět. Výrobní kapacity v Nošovicích, kde se vyrábí i  model ix20, používající stejnou platformu a pravděpodobně i většinu pohonných jednotek, jsou využívány na maximum, takže nejpravděpodobnější je turecký závod Hyundai Assan v Izmitu, kde se vyrábí i model i20. Vzhledem k problémům s kvalitou výroby modelu i10 v indickém Chennai nelze dovoz z Indie očekávat.
  • Hyundai Kona - malé SUV přijede v září
  • Hyundai Kona - malé SUV přijede v září
  • Hyundai Kona - malé SUV přijede v září
  • Hyundai Kona - malé SUV přijede v září
  • Hyundai Kona - malé SUV přijede v září