hyundai motor group odhalil mobed | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai Motor Group odhalil MobED

Hyundai Motor Group odhalil MobED

28.12.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Hyundai Motor Group (HMG) odhalila průkopnickou malou platformu pro mobilitu, využívající nejmodernější robotické technologie MobED. Platforma je koncipována pro využití tam, kde je vyžadována stabilita a vynikající manévrovatelnost.
Platforma pro všestrannou mobilitu MobED (Mobile Eccentric Droid) má inovativní konstrukční uspořádání - čtyři unikátně umístěná nezávisle se otáčející kola a plochý podvozek. Plochá, hranatá karoserie jezdí na čtyřech velkých kolech s nezávislým zavěšením, které umožňuje udržovat karoserii v optimální poloze a zachovávat jízdní stabilitu dokonce i na skloněných a nerovných cestách. Toto zavěšení a odpružení kol spolu s volně nastavitelným rozvorem náprav a flexibilním řízením umožňuje platformě jízdu v komplikovaném městském prostředí.
 
MobED se přizpůsobuje různým povrchům a prostředím optimalizací polohy karoserie a kol. K tomu přispívají inovativní technologie ve výbavě vozidla včetně vyspělého „pohonu s excentrickým kolem“, systému řízení, brzdové soustavy a regulace výšky ze světa high-tech. Tři elektromotory uložené v každém kole poskytují výkon, zajišťují precizní řízení kol a mají na starosti také optimalizaci celkové polohy karoserie.
 
Inteligentní konstrukční uspořádání každého kola s individuálním zdrojem hnací síly a systémem řízení umožňuje otáčení vozidla na místě a jeho pohyb všemi směry. Výsledkem je efektivní mobilita i v těsných prostorách. Systém regulace polohy karoserie na základě excentrického mechanismu stabilizuje polohu karoserie úpravou výšky každého kola podle stavu povrchu vozovky. Rázy od nerovností pomáhají pohlcovat 12“ vzduchem plněné pneumatiky.
 
MobED má délku 67 cm, šířku 60 cm a výšku 33 cm. Hmotnost je 50 kg. Rozvor náprav 65 cm optimalizuje stabilitu při jízdě vyšší rychlostí, ale pro manévrování v nízkých rychlostech a komplikovanějších prostředích se může zkrátit na 45 cm. Vozidlo dokáže jet nejvyšší rychlostí 30 km/h. Sada akumulátorů s kapacitou 2 kWh umožňuje cca čtyři hodiny jízdy na jedno nabití.
 
Všestranný a modulární MobED lze využívat pro různé aplikace v závislosti na použité nástavbě. HMG očekává, že tato platforma bude díky své nastavitelnosti kol, kompaktním rozměrům karoserie a minimalizovaným reakcím na nerovnosti optimálním technologickým řešením pro doručování zboží a zásilek, doprovodné služby nebo filmování. Vynikající manévrovatelnost této platformy je také důležitým předpokladem pro její využití v roli servisních robotů provozovaných ve vnitřních prostorách i venkovním prostředí. MobED lze po zvětšení pro přepravu lidí využívat také jako zařízení pro mobilitu seniorů nebo hendikepovaných osob. Platforma může sloužit rovněž jako dětský skládací kočárek nebo vozidlo pro volný čas.
 
MobED bude mít veřejnou premiéru ve dnech 5. až 8. ledna 2022 v Las Vegas na veletrhu CES 2022, na němž Hyundai Motor představí svou budoucí vizi robotiky.

  • Hyundai Motor Group odhalil MobED
  • Hyundai Motor Group odhalil MobED
  • Hyundai Motor Group odhalil MobED