hyundai navázal partnerství s evropskou iniciativou pro vodíkovou mobilitu | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai navázal partnerství s evropskou iniciativou pro vodíkovou mobilitu

Hyundai navázal partnerství s evropskou iniciativou pro vodíkovou mobilitu

09.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Hyundai Motor se stala součástí největšího celoevropského projektu zaměřeného na provoz osobních vozů s palivovými články a dodá 75 svých vozů ix35 Fuel Cell s pohonem na vodík do evropských metropolí. 

V rámci projektu HyFIVE (Hydrogen For Innovative Vehicles), financovaného Společnou iniciativou EU na podporu vodíku a palivových článků FCH JU (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking), dodá Hyundai uživatelům v Bolzanu, Kodani, Innsbrucku, Londýně, Mnichově a Stuttgartu 75 vozů ix35 Fuel Cell s pohonem na vodík.  

President společnosti Hyundai Motor Europe Byung Kwon Rhim se zúčastnil slavnostního zahájení činnosti nové iniciativy na londýnské radnici a ve svém proslovu vysvětlil zaměření společnosti Hyundai na vývoj a poskytování inovativních a trvale udržitelných řešení mobility. Hyundai Motor je prvním výrobcem osobních vozů na světě, který vyrábí vozidla s palivovými články na vodík na montážní lince.

Projekt zajistí rovněž výrazné rozšíření současné celoevropské infrastruktury plnicích stanic, takže první uživatelé elektricky poháněných vozidel s palivovými články budou mít větší výběr a praktičtější možnosti pro doplňování paliva.

Prezident Rhim k tomu při slavnostním spuštění projektu v Londýně ještě poznamenal: „Hyundai Motor je světovým lídrem ve vývoji techniky vodíkových palivových článků od roku 1998 a toto nejnovější partnerství pomůže zvýšit povědomí o vodíkovém pohonu jako o dlouhodobém řešení dopravy. Tím, že dodáme větší počet vozidel typu ix35 Fuel Cell do provozu na evropských silnicích, usilujeme společně s ostatními partnery projektu o to, aby byla tato vozidla co nejpříznivěji přijata veřejností.“

Mnohamilionový projekt Euro HyFIVE je řízen správní institucí Velkého Londýna GLA (Greater London Authority). Mezi partnery patří výrobci automobilů BMW, Daimler, Honda a Toyota, jakož i výrobci průmyslových plynů Air Products, Copenhagen Hydrogen Network, ITM Power, Linde a OMV. Dalšími signatáři jsou poradenské společnosti v oblasti energetiky a Společná iniciativa EU na podporu vodíku a palivových článků FCH JU (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking).

Hyundai Motor již dodal vozidla ix35 Fuel Cell zákazníkům v Dánsku, Francii, Německu, Švédsku a Velké Británii. Jedinou emitovanou látkou vozu ix35 Fuel Cell je vodní pára. Zdrojem hnací síly je elektromotor o výkonu 100 kW (136 k), který umožňuje dosažení největší rychlosti 160 km/h. Dvojice nádrží na vodík, uložená mezi zadními koly, umožňuje vozidlu překonat vzdálenost až 594 km na jednu náplň paliva.