hyundai pomáhá vzdělávat hasiče | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče

Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče

20.04.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Některé prvky zvyšující pasivní ochranu cestujících v případě nehody mohou následně představovat velké riziko pro záchranáře. Hasiči proto získali od nošovické automobilky Hyundai dva vozy pro praktický nácvik vyprošťovacích manévrů.
Dopravní nehody patří k nejrizikovějším a nejemotivnějším situacím, do nichž se můžeme v rámci běžného automobilového provozu dostat. V případě srážky jde doslova o sekundy. Zasahující jednotka nemá mnoho času rozmýšlet se nad jednotlivými kroky, protože i sebemenší chyba může mít fatální následky. Musí ale být připravena na to, že například nenaplněné airbagy či pyropatrony předepínání bezpečnostních pásů mohou při snaze o záchranu posádky havarovaného vozu představovat velké nebezpečí.
 
Nosná struktura moderních automobilů je díky rozšiřujícímu se použití vysokopevnostních ocelí mnohem odolnější. To znamená přínos pro ochranu cestujících, ale může to komplikovat práci záchranářů, pokud se potřebují dostat do havarovaného vozu.
 
Čeští hasiči mají od letošního dubna k dispozici jedinečné pomůcky pro nácvik záchranných prací. Nošovická automobilka Hyundai jim věnovala dva vozy pro vytvoření unikátních učebních pomůcek. Záchranný hasičský sbor si je upravil do podoby obnažených automobilů, na nichž si mohou nacvičit, které části karoserie se dají snáze přestřihnout hydraulickými nůžkami, a které jim naopak odolají.
 
Do vozového arzenálu Hasičských záchranných sborů České republiky přibyly další dva automobily z výrobní linky automobilky Hyundai. Modely Tucson a ix35 byly hasičským sborem upraveny tak, aby odkryly zásadní prvky nosné struktury karoserie. Tím se staly unikátní učební pomůckou, na níž se záchranné sbory seznamují s anatomií automobilů pro snazší vyprošťování. Nošovická automobilka je sboru prodala za symbolickou jednu korunu. Oba vozy svou cestou započnou symbolicky u hasičů z Moravskoslezského kraje, kde sídlí i automobilka HMMC. Následně by měly sloužit záchranářům z dalších koutů České republiky.
 
Spolupráce automobilek se záchranáři se v posledních letech výrazně zlepšila. Záchranářům se daří získávat od automobilek doporučení, kde je vhodné v případě zásahu střihat nosnou strukturu i kde jsou ve voze umístěny komponenty představující potenciální riziko, jako jsou baterie nebo iniciační systémy pro airbagy. Dnes už mají hasiči k dispozici informace o většině modelů v tištěné i elektronické podobě, aby se mohli předem připravit a případný zásah mohl být co nejefektivnější (což nutně nemusí znamenat nejrychlejší).

„U nás v Nošovicích si dobře uvědomujeme, jak důležitou roli ve společnosti hasiči zaujímají. Své uznání bychom jim rádi vyjádřili například právě tímto darem,“ popsal Petr Vaněk z HMMC.
 
Nejedná se o první spolupráci mezi nošovickou automobilkou a českými hasiči. Už v minulosti společnost Hyundai zorganizovala pro záchranné sbory několik akcí. V prostorách mezinárodní automobilky si hasiči mohli vyzkoušet různá námětová cvičení, jako například požár či chemické nebezpečí. K tréninku byli navíc přizváni i kolegové z jiných zemí. Jak a kde správně rozstřihnout karoserii havarovaného vozidla se v Nošovicích postupně naučily hasičské sbory ze Slovenska, Turecka i Černé Hory.
 
Ze spolupráce s mezinárodním výrobcem automobilů čerpají zkušenosti také žákovská družstva dobrovolných hasičů, pro které se letos již počtvrté uskuteční soutěž O pohár Hyundai. Mladí záchranáři se podívají do prostor areálu Integrované bezpečnostního centra, kde se procvičí v zásahu požární džberovou stříkačkou nebo si zasoutěží v požárním útoku.
 
  • Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče
  • Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče
  • Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče
  • Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče
  • Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče
  • Hyundai pomáhá vzdělávat hasiče