hyundai předává vedení představiteli třetí generace | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai předává vedení představiteli třetí generace

Hyundai předává vedení představiteli třetí generace

14.10.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Novým nejvyšším představitelem Hyundai Motor Group byl jmenován Euisun Chung. Povede korejský koncern Hyundai do velmi složité budoucnosti. Očekávají se změny a zůstávají i otazníky ohledně kontroly vlastnictví společnosti.
Euisun Chung (49) byl ve středu ráno povýšen na předsedu skupiny Hyundai Motor Group, čímž se stal třetím členem rodiny stojícím v čele korejského průmyslového gigantu. Chung byl zvolen jednomyslným rozhodnutím představenstev tří klíčových společností skupiny - Hyundai Motor, Kia Motors a výrobce dílů Hyundai Mobis. Ke změně ve vedení skupiny dochází po 20 letech.
 
Chung je nejnovějším reprezentantem třetí generace, který přebírá jeden z jihokorejských rodinných konglomerátů (chaebolů), kterým se od 50. let připisuje zásluha za to, že válkou zasaženou zemi s vydatnou podporou vojenské diktatury vymanily z chudoby a učinily ji průmyslovým gigantem.
 
Zatímco načasování změny je překvapující, změna samotná není nečekaná, protože už dlouho kolují zvěsti o špatném zdravotním stavu Chungova otce. Dosavadní předseda koncernu, miliardář Mong-Koo Chung (82), byl v červenci hospitalizován se střevními problémy. Mong-Koo Chung převzal řízení skupiny v roce 2000 a přeměnil tuto společnost, kdysi vysmívanou pro špatnou kvalitu vozidel, ve značku respektovanou pro uvádění nových technických řešení a připojením automobilky Kia Motors ve světovou automobilku číslo 5.
 
Mong-Koo Chung se na začátku letošního roku vzdal svého místa ve vedení Hyundai Motor poté, co v posledních letech ustoupil z řízení klíčových operací, zatímco Euisun Chung hrál od roku 2018 stále viditelnější vedoucí roli. Mong-Koo Chung byl jmenován čestným předsedou.
 
Předání vedoucí funkce zajišťuje pro druhý největší jihokorejský průmyslový konglomerát obchodní stabilitu. Dosavadní výkonný místopředseda skupiny Euisun Chung (podle jiné transkripce Chung Eui-sun) stál v čele snahy společnosti Hyundai Motor Group zaměřit se na elektromobily a vozidla s palivovými články na vodík. V červenci oznámil, že společnost Hyundai a její sesterská společnost Kia Motors si kladou za cíl prodat v roce 2025 1 milion elektrických vozidel a společně získat více než 10% podíl na globálním trhu s elektromobily. Také se mu připisuje zásluha za zajištění obratu ve společnosti Kia Motors tím, že angažoval bývalého designéra Audi Petera Schreyera, a v roce 2015 uvedl na trh luxusní značku Genesis.
 
Euisun Chung ovšem nemá významný podíl ve společnosti Hyundai Mobis, pobočce považované za klíčovou ke kontrole skupiny. Očekává se proto, že obnoví tlak na restrukturalizaci vlastnictví, aby upevnil svůj vliv poté, co se jeho předchozí pokus v roce 2018 setkal s opozicí ze strany akcionářů.
 
Ve svém inauguračním projevu k zaměstnancům Euisun Chung řekl, že povede změny ve společnosti, protože bojuje o to, aby si udržela náskok v době rychlých technických inovací v globálním automobilovém průmyslu. „Cítím jako privilegium moci pokračovat v odvážných a inovativních odkazech a zároveň velkou odpovědnost za otevření nové kapitoly skupiny Hyundai Motor Group.“ Za své priority pro budoucnost označil autonomní řízení, elektrifikaci, palivové články na vodík, robotiku a Urban Air Mobility (UAM), což je označení pro létající auta.
 
„Pokud si každý zaměstnanec o sobě pomyslí, že je průkopníkem, a nasměruje tuto pozitivní energii do našeho růstu a růstu našich budoucích generací, pak si jsem jistý, že z krizí, jako je tato, vytěžíme nové příležitosti. Budu podporovat firemní kulturu, která respektuje komunikaci a autonomii. Pomůžu kultivovat kreativní pracovní prostředí, kde jsou talenty respektovány a mohou se plně realizovat,“ řekl Euisun Chung.
 
Hyundai a Kia jsou společně pátou největší automobilkou na světě, i když brzy klesnou na šesté místo až Fiat Chrysler (FCA) a PSA příští rok dokončí svou fúzi a vytvoří společnost Stellantis.