hyundai představuje platformu pro elektromobily e-gmp | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai představuje platformu pro elektromobily E-GMP

Hyundai představuje platformu pro elektromobily E-GMP

02.12.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina Hyundai Motor Group, jejíž součástí jsou značky Hyundai, Kia a Genesis, představila svoji první platformu E-GMP vyhrazenou pro elektromobily s akumulátory.
Skupina Hyundai Motor Group představila novou platformu pro elektrická vozidla s akumulátory s 800 V technologií. Platforma Electric-Global Modular Platform (E-GMP) vytvoří základ pro příští generaci elektricky poháněných vozidel skupiny. Nová platforma má modulární strukturu a je vysoce standardizovaná, aby se snížila složitost a umožnil rychlejší vývoj. Umožňuje použití pohonu zadních nebo všech kol.
 
Dosavadní platformy skupiny jsou primárně přizpůsobeny pohonům se spalovacími motory. Podle vývojářů nabídne optimalizovaná platforma E-GMP pro elektromobily mnoho výhod včetně větší flexibility při vývoji, lepšího jízdního výkonu, většího dojezdu, optimalizované bezpečnosti a více prostoru pro cestující a zavazadla. Podle společnosti Hyundai ji lze použít ve většině segmentů včetně sedanů, SUV a crossoverů.
 
Hyundai očekává, že vyhrazená elektrická globální modulární platforma E-GMP mu umožní využívat vlastní technologii modulů akumulátorů v různých modelech s elektrickým pohonem ke zkrácení času a nákladů na výrobu snížení počtu komponent o 60 %. Tento plán podtrhuje snahy světové automobilové skupiny č. 5 stát se významným hráčem na globálním trhu s elektromobily, protože výrobci tohoto typu vozidel po celém světě investují miliardy dolarů do zdokonalování technologie akumulátorů, která udržuje vysoké ceny elektromobilů ve srovnání se spalovacím motorem modely.
 
Šéf výzkumu a vývoje společnosti Hyundai Albert Biermann ovšem uvedl, že společnost nevidí potřebu výroby vlastních článků akumulátorů a je spokojena se spoluprací se svými dodavateli SK Innovation a LG Chem/LG Energy Solution.
 
Platforma E-GMP skupině Hyundai Motor Group umožní rozšířit řadu elektromobilů v relativně krátkém období. Elektrické vozidlo, založené na platformě E-GMP, nabídne na jedno nabití dojezd 500 km i víc, což je zlepšení o nejméně 23 % oproti modelu Kona EV, který v řadách elektromobilů Hyundai disponuje nejdelším dojezdem.
 
Společnost Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors si kladou za cíl v roce 2025 společně prodat 1 milion elektromobilů a stát se třetím největším dodavatelem vozidel s elektrickým pohonem. Do roku 2025 slibují 23 nových elektromobilů včetně 11 plně elektricky poháněných modelů. Součástí plánu je od začátku příštího roku představit rodinu elektromobilů pod nově vytvořenou značkou Ioniq. Platforma E-GMP má být poprvé použita v roce 2021 v novém modelu Ioniq 5 a u zcela nového elektromobilu značky Kia.
 
Pětiprvkové zavěšení zadních kol a náprava s integrovaným pohonem IDA (Integrated Drive Axle) zajišťují vyšší jízdní komfort a ovladatelnost. Pohon E-GMP se skládá z výkonného trakčního elektromotoru, převodovky a měniče integrovaných do jednoho modulu. Maximální otáčky motoru mají být až o 70 % vyšší než u předchozích elektromotorů. Vysokootáčkový motor může být menší a lehčí se srovnatelným výkonem. Dnes jsou elektromobily a infrastruktura pro rychlé nabíjení vybaveny převážně 400 V systémy, které podporují nabíjecí výkon 50 až 150 kW. S 800 V infrastrukturou umožňuje nabíjecí výkon až 350 kW a rychlejší nabíjení.
 
  • Hyundai představuje platformu pro elektromobily E-GMP
  • Hyundai představuje platformu pro elektromobily E-GMP
  • Hyundai představuje platformu pro elektromobily E-GMP
  • Hyundai představuje platformu pro elektromobily E-GMP