hyundai s palivovými články v novém rekordu | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai s palivovými články v novém rekordu

Hyundai s palivovými články v novém rekordu

05.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai ix35 Fuel Cell za pěti dní absolvoval cestu z norského Bergenu do italského Bolzana s tím, že k doplnění vodíku používal pouze existující infrastrukturu čerpacích stanic. Ustanovil také nový rychlostní rekord, když na německé dálnici jel v běžném provozu rychlostí 170 km/h.
Ve 12 zemích Evropy už jezdí 300 bezemisních vozů Hyundai ix35 Fuel Cell poháněných elektřinou vyráběnou ve vodíkových článcích. Jsou schopny ujet na jednu náplň tlakových nádrží na vodík téměř 600 km, přičemž z výfuku mu vychází pouze vodní pára.
 
Celkem 2500 kilometrů dlouhá cesta z Bergenu do Bolzana trvala posádce pět dní a vedla přes Dánsko, Německo a Rakousko do jižního Tyrolska, kde je umístěna první čerpací stanice na vodík v Itálii.
 
V Evropě postupně přibývají místa, kde můžete spatřit modely Fuel Cell pravidelně v běžném provozu. Nedávno spuštěným projektem je například carsharingová služba BeeZero v německém Mnichově, kde je k dispozici 50 těchto vozů, jejichž zásobování vodíkem zajišťuje společnost Linde. Podobně bylo v roce 2015 uvedeno do provozu pět modelů Fuel Cell v rámci služby STEP (Société du Taxi Electrique Parisien) v Paříži u příležitosti otevření první místní vodíkové čerpací stanice.
 
Mimo Evropu jezdí od roku 2014 stovka těchto vozů v jižní Kalifornii, kde má být do konce roku 2016 v provozu již 50 čerpacích stanic. V Německu se předpokládá do roku 2023 vznik celkem 400 čerpacích stanic.
 
Hyundai na podzim plánuje uvést na evropský trh model Ioniq, který v jedné karosářské variantě nabídne tři alternativní systémy pohonu. Nejdříve se objeví elektromobil a vůz s hybridním pohonem, později bude následovat plug-in hybrid.
 
„Hyundai Motor nadále pokračuje v inovacích v oblasti trvale udržitelné mobility. Prostřednictvím technologických novinek, jako je Ioniq, chceme nabízet ekologickou alternativu stále rostoucímu počtu zájemců. Navíc vodíkový pohon je podle nás klíčem k budoucnosti mobility vůbec," říká výkonný ředitel Hyundai Motor Europe Thomas A. Schmid.
  • Hyundai s palivovými články v novém rekordu
  • Hyundai s palivovými články v novém rekordu
  • Hyundai s palivovými články v novém rekordu
  • Hyundai s palivovými články v novém rekordu
  • Hyundai s palivovými články v novém rekordu