hyundai tucson fuel cell rekordmanem | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai Tucson Fuel Cell rekordmanem

Hyundai Tucson Fuel Cell rekordmanem

09.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai Tucson ve verzi Fuel Cell vytvořil první neoficiální rychlostní rekord pro vozy SUV s pohonem palivovými články. Hyundai Tucson Fuel Cell v jižní Kalifornii dosáhl nejvyšší rychlost 152,2 km/h.
Tucson Fuel Cell se stal prvním sériově vyráběným automobilem poháněným pomocí palivových článků na světě - dodávky prvních vozů zákazníkům začaly v červnu 2014. Jiné automobilky (Honda FCX Clarity, GM HydroGen 4) tento typ vozidel sice také poskytovaly tento typ vozidel soukromým motoristům, ale vždy se jednalo jen o zkušební prototypy, byť vyrobené v sériích několika desítek kusů.
 
Tucson Fuel Cell má na jedno doplnění vodíku dojezd 426 km, přičemž tankování trvá méně než pět minut. Na vyschlém dně jezera Soggy v jižní Kalifornii Hyundai Tucson Fuel Cell dosáhl nejvyšší rychlost 152,2 km/h.
 
Na rekordním vozidle nebyly udělány žádné úpravy proti sériové podobě. Rekordní pokusy s měřením na 1 míli (1,6 km) dlouhém měřeném úseku se mnohokrát opakovaly, aby se získal dostatek dokumentačního materiálu (i když dostupné fotografie a videa tomu moc nenasvědčují).
 
Dosažená rychlost se ale neměřila oficiální časomírou, pouze se vypočetla podle GPS a podle radaru. PR manager Hyundaie Derek Joyce k tomu řekl: „Tucson Fuel Cell je jediným sériově vyráběným vozidlem s palivovými články na světě, takže jsme jako první ustanovili světový rekord.“

Vzhledem k absenci oficiálních časoměřičů tento výkon samozřejmě světovým rekordem uznaným FIA není.
  • Hyundai Tucson Fuel Cell rekordmanem
  • Hyundai Tucson Fuel Cell rekordmanem
  • Hyundai Tucson Fuel Cell rekordmanem