i hasiči už jezdí na cng | Aktuality | autoweek.cz

I hasiči už jezdí na CNG

I hasiči už jezdí na CNG

07.08.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Dva speciální vozy pro zásahy u požárů elektrorozvodů a elektrozařízení mají jako první v ČR hasiči na Vysočině. Jedná se o první dva vozy Integrovaného záchranného systému, které využívají pohon na zemní plyn. Hasiči zatím působili potíže pro parkováním CNG vozidel v uzavřených prostorech.

Dva nové speciální vozy pro zásahy u požárů elektrorozvodů a dalších elektrozařízení mají jako první v ČR hasiči na Vysočině. Nové zásahové vozy používají k hašení oxid uhličitý a pohání je motory na stlačený zemní plyn (CNG).

Na nákup obou vozidel přispěla z poloviny společnost E.on, která uhradila částku 3 miliony korun z celkové šestimilionové investice.

Oba nové zásahové vozy mají i své neformální jméno - Sněhurka. Plynový hasičský automobil Sněhurka je určen k hasebním zásahům pomocí oxidu uhličitého, který je vhodný k hašení elektrického zařízení pod napětím, hořlavých kapalin a plynů. Při expanzi CO2 v proudnici dochází k poklesu teploty až na -760 °C, přičemž část CO2 přechází do pevné fáze, jež má podobu sněhových vloček. Proto ten příměr se Sněhurkou.

 
Pohon na CNG sníží provozní náklady o více než 50 % oproti běžnému pohonu. Nová vozidla mají nádrž na 34 kg zemního plynu, na které ujedou přibližně 350 km. Navíc mají také záložní nádrž na benzin.
 
Takto upravená hasičská zásahová vozidla s pohonem na CNG jsou v ČR technickým unikátem. Volba alternativního pohonu ze strany HZS je důkazem, že dosavadní potíže s parkováním vozidel na CNG v podzemních garážích, působené přístupem právě hasičů, by mohly být brzy překonány.