id.5 v sériové výrobě | Aktuality | autoweek.cz

ID.5 v sériové výrobě

ID.5 v sériové výrobě

01.02.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen úspěšně dokončil transformaci závodu Cvikov z velkosériové výroby vozidel se spalovacími motory na výrobu elektromobilů. ID.5 je šestým modelem z Cvikova s elektrickým pohonem.
Volkswagen oficiálně zahájil výrobu modelů ID.5 a ID.5 GTX, čímž úspěšně dokončil transformaci montážního závodu Cvikov na výhradní výrobu elektromobilů. Závod v západním Sasku je prvním provozem pro velkosériovou produkci na světě, který byl investicí ve výši 1,2 miliardy eur kompletně přestavěn z výroby vozidel se spalovacími motory na produkci elektromobilů.
 
Závod Cvikov procházel přestavbou od roku 2018. Za 26 měsíců tak vznikl výrobní závod, který je vzorem z hlediska digitalizace, flexibility a vysoké efektivity. Velké uplatnění zde nacházejí chytří roboti splňující požadavky Průmyslu 4.0 a bezobslužné přepravní systémy, které zcela autonomně přivážejí potřebné díly k montážní lince. Téměř 40 % celkového objemu investic bylo vynaloženo na modernizaci a rozšíření karosárny. Stupeň automatizace v této části výroby dosahuje téměř 90 %. Počet moderních robotů vzrostl z 1200 na 1625 a míra automatizace montáže vzrostla na 28 %.
 
Z montážních linek v Cvikově sjíždí šest modelů tří značek - Volkswageny ID.3, ID.4 a ID.5, Audi Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron a Cupra Born, všechny na základě modulární platformy pro elektromobily MEB. Roční kapacita výroby je 300 000 vozů. Cvikov je tak v současnosti nejvýkonnějším závodem pro výrobu elektromobilů v Evropě.
 
Po Skleněné manufaktuře Drážďany tak Volkswagen přestavěl na elektromobilitu i svůj druhý závod pro výrobu automobilů v Sasku. V letošním roce chce společnost Volkswagen Sachsen překonat 180 000 vozů vyrobených v roce 2021. Rozšiřování globální sítě pro výrobu elektromobilů u Volkswagenu bude pokračovat. V roce 2022 se k ní připojí montážní závody Emden (ID.4), Hannover (ID.Buzz) a Chattanooga (USA, ID.4). Značka Volkswagen chce v roce 2022 vyrobit v Evropě, USA a Číně 1,2 milionu elektromobilů na základě platformy MEB.