inovativní konstrukce kolenního airbagu | Aktuality | autoweek.cz

Inovativní konstrukce kolenního airbagu

Inovativní konstrukce kolenního airbagu

14.08.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Co ukrývá nový Mustang ve schránce před spolujezdcem? První kolenní airbag svého druhu. Ford je první výrobce automobilů, který integroval speciální plastový kolenní airbag do víka schránky v palubní desce.
Airbagům jsou od jejich uvedení na trh před 35 lety připisovány desetitisíce zachráněných životů. Jejich integrování do automobilu je také jedním z klíčových úkolů, s nimiž se musí konstruktéři a designéři vypořádat.
 
Nový Ford Mustang
je první automobil na trhu vybavený novým druhem kolenního airbagu, uloženého ve víku schránky před spolujezdcem. Ve srovnání s umístěním v přístrojové desce ponechává toto řešení více prostoru pro nohy. Namísto textilního vaku je tvořen plastovým měchem, ukrytým mezi vnější a vnitřní plochou víka schránky před spolujezdcem.
 
Při délce 46 cm a šířce 28 cm je tento airbag oproti běžnému kolennímu airbagu o 65 % lehčí, poskytuje však srovnatelnou ochranu. Při nehodě se měch za pouhých 20 ms nafoukne malým plynovým generátorem, uloženým ve schránce, a vytlačí víko schránky ven. Tomuto inovativnímu řešení bylo zatím uděleno 23 patentů. Společnost nyní aktivně prověřuje další možnosti uplatnění technologie, jež využívá místo látkového vaku plastový měch.
 
„Je to nový způsob přístupu ke konstrukci airbagu. Během roku jsme si prošli stovky prototypů, než jsme nalezli to správné řešení. Stálo to za to. Výsledná konstrukce kombinuje funkce dvou součástí v jedné a šetří tak prostor, hmotnost i počet součástek. Navíc jsme díky ní mohli posunout palubní desku dál dopředu, aby měl spolujezdec více místa pro nohy,“ řekl vedoucí konstruktér zádržných systémů Fordu Sean West.
 
„Naše novinka otevírá zcela nové spektrum možností airbagů vyráběných vstřikováním plastů. Airbag ve schránce před spolujezdcem by mohl být jen začátek,“ dodal West.
 
Nový Ford Mustang je sériově vybaven osmi airbagy a u severoamerických institucí, které posuzují bezpečnost automobilů, si již vydobyl nejvyšší možné hodnocení. Poprvé ve své více než půlstoleté historii je k dostání i v Evropě.
  • Inovativní konstrukce kolenního airbagu
  • Inovativní konstrukce kolenního airbagu
  • Inovativní konstrukce kolenního airbagu