intel kupuje mobileye za 15 miliard usd | Aktuality | autoweek.cz

Intel kupuje Mobileye za 15 miliard USD

Intel kupuje Mobileye za 15 miliard USD

14.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Izraelská společnost Mobileye je nejvýznamnějším dodavatelem snímačů pro systémy umožňující autonomní řízení. Její koupí se Intel stává jedním z nejvýznamnějších dodavatelů automobilového průmyslu.
Automobilky po celém světě se předhánějí v předvádění systémů autonomního řízení. Totéž činí i dodavatelské společnosti, které ve skutečnosti tyto systémy pro automobilky vyvíjejí. Většina těchto systémů, ať už se jimi chlubí kdokoliv a jmenují se jakkoliv, mají jedno společné - na počátku všeho jsou snímače dodávané izraelskou společností Mobileye.
 
Společnost Mobileye se do povědomí širší veřejnosti dostala až když nedávno oznámila, že pomůže automobilce BMW s vývojem systémů autonomního řízení. Ve druhé polovině roku by mělo na silnice vyjet 40 vozidel BMW řady 7 s autonomním řízením vyvinutým ve spolupráci s Mobileye. Nyní za akcie Mobileye nabídl výrobce mikroprocesorů Intel 14,7 miliardy dolarů. Znamená to, že celková tržní hodnota společnosti Mobileye je 15,3 miliardy dolarů. Dosud nikdo v automobilovém průmyslu nevydal tolik peněz za koupi jediné firmy.
 
Připomeňme, že za automobilku Opel PSA Group vydá 2,3 miliardy dolarů, ale ve skutečnosti za výrobní a vývojová zařízení Opelu zaplatí v hotovosti jen 650 milionů dolarů. Z tohoto srovnání je patrné, jaký význam v rámci automobilového průmyslu má izraelský výrobce snímačů.
 
Mobileye založil v roce 1999 Amnon Shahshua s cílem zlepšit bezpečnost automobilů pomocí autonomního řízení. Po investici od Goldman Sachs ve výši 130 milionů dolarů v roce 2007 firma vstoupila na burzu v New Yorku, kde dosáhla tržní hodnotu 10,6 miliardy dolarů. Společnost Mobileye, jejíž ústředí je v Jeruzalémě, má 660 zaměstnanců. V roce 2016 vykázala příjem ve výši 173,3 milionu dolarů. To se může zdát v porovnání s cenou, kterou Intel zaplatí, málo. Intel ale odhaduje, že v roce 2020 budou auta generovat 4000 TB dat denně a pro rok 2030 předpokládá, že trh se systémy umožňujícími autonomní řízení dosáhne nejméně 70 miliard dolarů.
 
Mobileye ovládá 70 % světového trhu klíčových komponent pro nejmodernější asistenční systémy, systémy předcházení kolizím a systémy autonomního řízení připravované pro nejbližší budoucnost. Přitom je jediným dodavatelem snímačů na bázi kamer. Zákazníky Mobileye je 27 z nejvýznamnějších firem v rámci automobilového průmyslu. Po světě už jezdí více než 15 milionů automobilů vybavených snímači od této izraelské firmy.
 
Mobileye dosud používal procesory 3. generace od francouzsko-italské společnosti STMicroelectronics. Systém autonomního řízení pro BMW ale vyvíjí čipy Intel 5. generace. Předpokládá se, že díky aplikaci procesorů Intel 5. generace by se plně autonomní vozidla mohla objevit na silnicích v roce 2021 (pokud to ovšem legislativa dovolí).
 
V podstatě jediným potenciálním konkurentem pro systémy Mobileye by mohl být systém Waymo, tzn. Google, přesněji produkt společnosti Alphabet, které Waymo i Google patří. Waymo využívá namísto kamer laser. Waymo si vše, tedy hardware i software, vyvíjí zcela samostatně.
 
„Tato akvizice znamená významný krok vpřed pro naše akcionáře, automobilový průmysl i jeho zákazníky. Společnými silami můžeme urychlit vývoj autonomního řízení a vylepšit řešení C2C (Cloud to Car) a nabídnout jej automobilkám za přitažlibou cenu,“ říká šéf Intelu Brian Krzanich.
 
Tato akvizice současně dokládá, že se automobily mění v autonomně se pohybující datová centra, pro něž to skutečně důležité a cenné dodává někdo jiný než automobilky.