inteligentní světlomety pro jaguar e-pace | Aktuality | autoweek.cz

Inteligentní světlomety pro Jaguar E-Pace

Inteligentní světlomety pro Jaguar E-Pace

03.11.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Osram se společnostmi Jaguar Land Rover a Varroc Lighting Systems přináší na silnice osvětlení automobilů Smartrix. Inteligentní matrix moduly s inovačními silikonovými čočkami se budou montovat do nového Jaguaru E-Pace. Nově světlomety se vyrábějí v České republice.
Matrix moduly Osram ve světlometech vozu Jaguar E-Pace, vyvinuté ve spolupráci s Varroc Lighting Systems, vytvářejí funkčnost ADB (Advanced Driving Beam) a zajišťují tak optimální viditelnost za tmy, zejména za velmi špatných nočních povětrnostních podmínek.
 
Průběžná, inteligentně regulovaná distribuce světla na silnici umožňuje řidiči včasné rozpoznání nebezpečí, aniž by přitom oslňoval provoz v protisměru. Díky inovativním silikonovým čočkám Osram s dlouhou životností mohli návrháři vytvořit obzvláště malý a kompaktní pixelový LED systém a pokračovat tak v trendu k plochým, úzkým světlometům.
 
„Společně s automobilkou Jaguar Land Rover poprvé přinášíme na silnici osvětlení automobilů Smartrix. Díky našemu 20 pixelovému LED systému osvětluje nový Jaguar E-Pace jízdní pruhy optimálně a vytváří vynikající světelné podmínky,“ vysvětluje Hans-Joachim Schwabe, generální ředitel Specialty Lighting u společnosti Osram.
 
Malé rozměry a maximální světelný výkon
Ačkoliv v noci jezdí po silnicích obvykle méně vozidel, riziko nehod se ve srovnání s denní dobou nadprůměrně zvyšuje. Jedním z rozhodujících důvodů jsou omezené podmínky viditelnosti. Oslňující světlo světlometů ostatních účastníků silničního provozu dává navíc mnohým řidičům zabrat. Proto je vylepšená osvětlovací technika klíčem ke zvýšení bezpečnosti jízdy za soumraku a ve tmě.
 
Neoslňující dálkové světlo Jaguaru E-Pace zajišťuje automatické a zlepšené rozložení světla na jízdní dráze aniž by oslňovalo vozidla v protisměru. To umožňuje kamera v čelním skle v kombinaci se softwarem pro zpracování obrazu a inteligentní osvětlovací technikou. S automatizovanými LED matrix světlomety je zapínání a vypínání dálkového osvětlení zbytečné.
 
V každém světlometu jsou integrovány dva moduly Osram Smartrix s celkem 20 pixely. Každý modul Smartrix obsahuje 10 LED Oslon Black Flat od společnosti Osram Opto Semiconductors. LED se vyznačují vysokým světelným výkonem i při vysokém proudu, homogenním rozložením svítivosti a tepelnou stabilitou. Poprvé jsou moduly Osram vybaveny silikonovými čočkami s dlouhou životností, které navzdory velmi úzkému konstrukčnímu provedení garantují maximální světelný výkon.
 
Nová kapitola inteligentního osvětlení automobilu
Výhodou nového modulu Smartrix jsou novátorské silikonové čočky s dlouhou životností, s nimiž lze vytvořit obzvláště malé světlomety. To výrobcům automobilů i světlometů poskytuje velkou volnost při vývoji vnitřní optiky a umožňuje navrhovat nové tvary světlometů. Návrháři tedy mohou na minimálním konstrukčním prostoru realizovat inovační funkce a zároveň zachovat trend plochých, úzkých světlometů.
 
Výroba v České republice
Světlomety s moduly Smartrix pro Jaguar E-Pace vyrábí společnost Varroc Lighting Systems v České republice. Na jejich vývoji se podíleli i vývojáři, elektronici a technologové v Novém Jičíně, kde je hlavní základna globální výzkumné a vývojářské infrastruktury pro celou společnost Varroc Lighting Systems.
  • Inteligentní světlomety pro Jaguar E-Pace
  • Inteligentní světlomety pro Jaguar E-Pace
  • Inteligentní světlomety pro Jaguar E-Pace