jaguar e-pace s adaptivním podvozkem | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem

Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem

10.07.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Sportovní kompaktní SUV Jaguar E-Pace dostalo „samoučící se“ systém Smart Settings, adaptivní podvozek Adaptive Dynamics a hospodárný zážehový čtyřválec 2,0 l Ingenium o výkonu 147 kW (200 k). Cena Jaguaru E-Pace P200 AWD začíná na 1 055 604 Kč včetně DPH.
„Samoučící se“ systém Smart Settings obsahuje algoritmy umělé inteligence, takže se E-Pace „učí“ zvyky svých řidičů, předpovídá jimi preferovaná nastavení sedadla, klimatizace nebo přehrávané hudby. Adaptivní podvozek Adaptive Dynamics nabízí vyšší komfort a agilitu. Hospodárný dvoulitrový čtyřválec Ingenium s výkonem 147 kW (200 k) doplňuje řadu zážehových motorů Ingenium s výkonem 184 kW (250 k) a 220 kW (300 k). Všechny motory jsou nyní osazeny filtry pevných částic.
 
Umělá inteligence přizpůsobuje E-Pace řidiči
Jaguar E-Pace je nyní vybaven samoučící se technologií Jaguar Smart Settings. Ta se učí řidičovy návyky a předpovídá jeho potřeby tak, aby mu zjednodušila život. Řidiče rozpozná jak na základě klíčku od vozu, tak Bluetooth signálu chytrého telefonu. Vůz poté nastaví sedadlo, klimatizaci a multimediální systém na základě obvyklých řidičových preferencí.
 
Algoritmus průběžně upravuje nastavení na základě času, polohy, počasí a vzorců chování. Například při studeném dni předehřeje věnec volantu a sedadla nebo pro konkrétní den v týdnu či denní hodinu změní zdroj hudby. V Jaguaru E-Pace může být nastaveno až osm různých profilů, což je užitečné pro vozy ve firemním vozovém parku.
 
Systém Smart Settings je součástí balíčku Connect Pro Pack, do nějž patří ještě 4G Wi-Fi Hotspot a služby Pro Services a Navigation Pro, nabízející dopravní informace v reálném čase, navigaci „od dveří ke dveřím“ z chytrého telefonu, pohled na ulice a vyhledávání volných míst k parkování.
 
Adaptive Dynamics pro vyšší komfort jízdy
Systém Adaptive Dynamics přináší lepší odezvu na pohyby volantu, kontrolu pohybů karoserie a svezení. Využívá tříplášťové tlumiče s externě umístěnými hydraulickými ventily, aby mohly být v reálném čase neustále upravovány jejich parametry pro nalezení vyvážení mezi ovladatelností a pohyby karoserie. Inteligentní nastavení přináší rychlejší reakce a lepší nastavení pro jízdu v terénu.
 
Systém každé 2 milisekundy monitoruje pohyby vozu a každých 10 milisekund přepočítává požadované síly k tlumení aby okamžitě reagoval na povely řidiče a změny povrchu silnice. To umožňuje lepší kontrolu a minimální náklony karoserie. Systém okamžitě rozezná nerovnosti povrchu a jízdu v terénu a tlumiče se tomu patřičně přizpůsobí.
 
Řidič může prostřednictvím nabídky Configurable Dynamics systému Jaguar Drive Control nastavit Adaptive Dynamics do režimu Normal nebo Dynamic. Normal je zaměřen na komfort, zatímco Dynamic je kalibrován na lepší kontrolu pohybů karoserie.
 
Cenově výhodný zážehový motor s výkonem 147 kW
E-Pace je nyní poprvé k dispozici s hospodárným přeplňovaným čtyřválcovým dvoulitrem s výkonem 147 kW (200 k), který patří do rodiny motorů Jaguar Land Rover Ingenium. Používá dvoukomorové turbodmychadlo, průběžně proměnný zdvih a variabilní časování ventilů, což zvyšuje výkon a efektivitu motoru. F-Pace s tímto motorem dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,2 s při kombinované spotřebě benzinu 6,8 l/100 km (tzn. emise CO2 186 g/km).
 
Všechny motory jsou nyní vybaveny filtrem pevných částic plně integrovanými do systému dodatečné úpravy výfukových plynů. Za běžných jízdních podmínek u zážehového motoru zachycené saze oxidují na CO2 a filtr se regeneruje pokaždé, když řidič ubere plyn.
  • Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem
  • Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem
  • Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem
  • Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem
  • Jaguar E-Pace s adaptivním podvozkem