jaguar land rover otevřel továrnu v nitře | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře

Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře

26.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Gigantická investice na Slovensku: 1,4 miliardy eur putovalo do výstavby nového výrobního závodu, který produkcí 100 000 aut ročně od roku 2020 vytvoří rezervu pro Jaguar Land Rover pro případ problémů po Brexitu. Výrobní kapacitu bude možné i podstatně zvýšit.
Společnost Jaguar Land Rover oficiálně zahájila výrobu v novém závodě v Nitře poté, co se některé provozy rozeběhly už během září. Továrna, do níž JLR vložilo 1,4 miliardy eur, je projektována se základní kapacitou výroby 150 000 vozidel. Jaguar Land Rover očekává, že do roku 2020 dosáhne roční produkce 100 000 vozů. Vozidla z Nitry budou směřovat do více než 170 zemí - tři čtvrtiny budou odcházet po železnici a zbytek po silnici.
 
Možnost dalšího rozšíření
Závod bude zpočátku vyrábět SUV Land Rover Discovery, ale bude připraven na převzetí výroby druhého modelu, protože britská automobilka čelí nejistotě kvůli stále chybějící dohodě o způsobu blížícího se britského vystoupení z Evropské unie. Ředitel továrny Alexander Wortberg při ceremoniálu uvedl, že zatím nebylo přijato definitivní rozhodnutí o druhém modelu.
 
„Pro globální působení JLR je velmi důležité, aby řešení, k němuž se dospěje mezi EU a Velkou Británií, nevedlo k tvrdému Brexitu. Začínáme s jedním modelem a jednou směnou. Lidi pro druhou směnu, která bude v provozu v druhé polovině příštího roku, začneme najímat v listopadu. V roce 2020 bude dosaženo roční kapacity 100 000 vozů,“ uvedl Wortberg.
 
Společnost je připravena i na další rozšiřování provozu. „Pokud to situace na trhu umožní, pak naši kapacitu dokážeme zdvojnásobit až na 300 000 automobilů ročně. Už jsme začali s žádostmi o povolení k rozšíření továrny, abychom v případě potřeby dokázali rychle reagovat. Rozhodnutí o rozšíření kapacit jsme však zatím nepřijali,“ zdůraznil Wortberg.
 
Jaguar Land Rover uvedl, že jeho investice do Slovenské republiky jsou posledním krokem jeho globální strategie expanze po otevření čínského společného podniku v roce 2014 a brazilského závodu v roce 2016 spolu s kontraktem o montáži vozů v Indii od roku 2011 a v Rakousku ve společnosti Magna od roku 2017.
 
Obavy z Brexitu
Generální ředitel společnosti Jaguar Land Rover Ralf Speth v září varoval, že špatná dohoda Brexit by mohla stát desítky tisíc pracovních míst. Speth nám řekl, že netuší, zda budou továrny ve Velké Británii fungovat pokud budou zavedeny celní kontroly mezi Spojeným královstvím a EU, a tím by se narušily plány dodávek do výroby „Just in time“.
 
„Je důležité, aby i po Brexitu zůstal otevřený trh a aby se podmínky nezměnily. Tvrdý Brexit nám může způsobit velké problémy. Používáme komponenty, které dovážíme z Velké Británie. Připravujeme se na různé scénáře, aby byla jejich dodávka plynule zajištěna,“ doplnil Wortberg.
 
„Globální podniky potřebují globální výrobní základnu. Zatímco srdce a duše společnosti Jaguar Land Rover zůstávají pevně zakotveny ve Velké Británii, rozšiřování na globální úrovni dál obohacuje a posiluje naše podnikání ve Spojeném království, "řekl generální ředitel JLR Ralf Speth s tím, že technologicky vysoce vyspělý závod na Slovensku doplní a podpoří výzkumné a vývojové činnosti se sídlem ve Velké Británii.
 
Slovensko je atraktivní lokalitou
Ředitel nové továrny Alexander Wortberg zdůraznil, že rozhodnutí o umístění závodu v Nitře bylo správné: „Jedním z hlavních důvodů, proč jsme přišli na Slovensko, je to, že je zde velmi dobře vyvinuté celé zázemí pro automobilový průmysl. Týká se to i dodavatelů, protože velké množství komponent závod odebírá od dodavatelů ze Slovenska. Počet komponent vyráběných na Slovensku je 22 tisíc. Toto číslo je vysoké a my ho chceme udržet a časem i zvyšovat.“
 
 „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo přesvědčit tohoto velkého globálního hráče, aby svou zatím největší investici mimo domovské země umístil právě u nás. Je to důkazem toho, že Slovensko má zdravé podnikatelské prostředí a je atraktivní pro významné světové investory. Vláda tento projekt podpořila investiční pomocí a jsem rád, že tuto podporu před pár dny schválila i Evropská komise," řekl slovenský předseda vlády Peter Pellegrini. Ten poděkoval i svému předchůdci Robertu Ficovi a připomenul, že Jaguar zvažoval mnoho lokalit po celém světě.
 
Pro Slovensko je nový výrobní závod ve strategickém parku Nitra investici desetiletí. Spuštění výroby pozitivně ovlivní růst ekonomiky, ale i vývoj na trhu práce. Slovensko pro výstavbu závodu poskytlo jako státní podporu 129 milionů eur. To podporu teprve nedávno schválil i Brusel, když potvrdil, že investiční podpora Slovenska pro Jaguar Land Rover je v souladu s pravidly EU. V továrně je v současnosti zaměstnáno 1500 lidí a do konce příštího roku by měla mít 2800 zaměstnanců. Aktuálně Jaguar na základě dohody s odbory nabízí platy v závislosti na pozici od 997 do 1774 eur (25 790 až 45 890 Kč) měsíčně.
 
  • Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře
  • Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře
  • Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře
  • Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře
  • Jaguar Land Rover otevřel továrnu v Nitře