jaguar land rover plánuje továrnu na slovensku | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar Land Rover plánuje továrnu na Slovensku

Jaguar Land Rover plánuje továrnu na Slovensku

12.08.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Slovenská vláda podepsala s vedením společnosti Jaguar Land Rover předběžnou dohodu, stavící Slovensko do čela boje o výstavbu největší výrobní továrny anglické firmy. Na Slovensku by se měly vyrábět zcela nové modely s hliníkovou nosnou strukturou.
Automobilka Jaguar Land Rover, která je od roku 2008 v majetku indické Tata Motors, podepsala předběžnou dohodu se slovenskou vládou ohledně potenciálního vybudování nového výrobního závodu v Nitře na západě Slovenska. Předpokládá se, že první vozy z výrobní linky sjedou v roce 2018.
 
Továrna bude vyrábět řadu modelů značek Jaguar a Land Rover resp. Range Rover s hliníkovou nosnou strukturou vycházející z platformy použité u modelu Jaguar XE. Mělo by jít o nové crossovery obou značek a pravděpodobně také budoucí kompaktní model Jaguaru.
 
Slovenskou výhodou eurozóna

Na základě důkladné analýzy několika různých lokalit v Evropě, Spojených Státech a Mexiku se společnost Jaguar Land Rover rozhodla pro Slovensko jako preferovanou zemi. Disponuje silnou infrastrukturu dodavatelů (mnozí z nich se nacházejí i v České republice) a kvalitní logistiky. Studie proveditelnosti, kterou právě zpracovává slovenská vláda, má ověřit možnosti výstavby továrny s roční výrobní kapacitou 300 000 vozů. Na základě výsledků studie proveditelnosti lze konečné rozhodnutí očekávat do konce tohoto roku.
 
Ve hře o umístění investice 1,5 miliardy eur byly kromě Slovenska ještě Česká republika, Polsko a Maďarsko. Ve zprávě JLR se vyzdvihuje velmi dobrá infrastruktura dodavatelů a logistika. Nespornou výhodou Slovenska bylo, že jako jediné je součástí eurozóny. Rozhodující v souboji s Polskem, které nakonec zůstalo jeho jediným soupeřem, byly podle Poláků mnohem větší přímé pobídky a daňové úlevy ze strany slovenské vlády. Jejich upřesnění ale teprve bude předmětem dalších jednání.
 
"Úmysl, který jsme společně deklarovali v tomto dokumentu, vnímáme jako významný krok na cestě k získání strategické investice s pozitivním dopadem pro Slovensko, stejně jako pro celou EU. Slovenská vláda je potěšena, že si společnost Jaguar Land Rover naši zemi vybrala jako preferovanou lokalitu pro vypracování studie proveditelnosti. Naším závazkem je rozvíjet slovenský prémiový automobilový sektor, a pokud budeme úspěšní, tato investice pro nás bude důležitým krokem vedoucím k jeho naplnění. Představovalo by to silnou podporu naší všeobecné národní průmyslové strategie a bylo by to přínosem i pro celou Evropskou unii. Těšíme se na užší spolupráci se společností Jaguar Land Rover v následujících měsících s cílem postoupit ve vyjednáváních,“ řekl slovenský premiér Robert Fico.
 
Jaguar Land Rover jde do světa
Nová továrna se přidá ke stávajícím výrobním a montážním závodům JLR ve Velké Británii, Číně, Indii a budované továrně v Brazílii. V porovnání s nimi ale bude výrobní závod s cílovou výrobní kapacitou až 300 000 vozů ročně a předpokládanými 6000 zaměstnanci bude jednat o mnohem větší investici. Bude to zásadní příspěvek ve snaze JLR dosáhnout roční produkce milion vozů.
 
V roce 2014 se po celém světě prodalo 462 678 vozů Jaguar Land Rover, což proti roku 2013 představovalo nárůst o 9 %. Prodej vozů značky Jaguar činil 81 570 aut, prodej vozů značky Land Rover činil 381 108 aut.
 
 „Globální expanze naší činnosti je nezbytná pro dosažení dlouhodobého udržitelného růstu. Kromě vytvoření dodatečných kapacit nám také umožní investovat do vývoje nových vozů a technologií, což přispěje i k růstu pracovních míst ve Velké Británii,“ řekl generální ředitel společnosti Jaguar Land Rover Ralf Speth.
 
Domovem pro Jaguar Land Rover zůstane Velká Británie
Společnost Jaguar Land Rover současně zdůraznila, že Velká Británie je i nadále centrem jejího podnikání. I nadále zde zůstane centrum vývoje, konstrukce i výroby. Jaguar Land Rover ve Velké Británii v posledních pěti letech vytvořil pracovní místa pro více než 20 000 lidí, čímž se celkový počet jeho zaměstnanců zvýšil na 36 000. Zároveň firma vložila více než 11 miliard liber do vývoje nových produktů a investic.
 
Společnost Jaguar Land Rover rozsáhle investovala do výrobních kapacit ve Velké Británii v závodech Castle Bromwich s výrobou hliníkových karoserií (foto), Halewood a Solihull i do uvedení zcela nových modelů, jako jsou Jaguar XE, Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport. Společnost také investovala více než 500 milionů liber do nové britské továrny na výrobu motorů a vytvořila 1400 nových pracovních míst v regionu Midlands. Plánuje rovněž rozšíření vývojového a designérského centra ve Whitley a investuje do Národního střediska inovací automobilového průmyslu na univerzitě ve Warwicku.
 
Jaguar Land Rover plánuje v letech 2015 až 2016 vynaložit dalších 3,6 miliardy liber na vývoj nových vozů a investic. Ve stejném období uvede do prodeje celkem 12 nových a modernizovaných modelů a vozů z britské produkce, jako například zcela nový crossover Jaguar F-PACE, který se bude vyrábět v Solihullu.
 
Jaguar Land Rover ve Velké Británii
- Castle Bromwich - Jaguar XF, Jaguar XJ a Jaguar F-TYPE, 3500 zaměstnanců.  
- Halewood - Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport, 4500 zaměstnanců.
- Solihull - Range Rover, Range Rover Sport, Land Rover Discovery, Land Rover Defender a Jaguar XE, 9000 zaměstnanců.
- Centrum na výrobu motorů (The Engine Manufacturing Centre) - motory Ingenium, 1400 zaměstnanců.
 
Jaguar Land Rover a mimoevropské výrobní závody
- Chery Jaguar Land Rover - společný závod v Číně, vyrábí  Range Rover Evoque a Discovery Sport, 2500 zaměstnanců
- Brazílie - první mimoevropská továrna, která bude zcela vlastněná JLR, výroba začne na začátku roku 2016 a bude se zde vyrábět Discovery Sport, 400 zaměstnanců
- Indie - Jaguar Land Rover zde má od roku 2011 montážní linku, kde se montují Range Rover Evoque, Jaguar XF a XJ
- Magna Steyr - Jaguar Land Rover podepsal smlouvu s rakouskou pobočkou společnosti Magna International o výrobě dosud neupřesněných vozů ve Štýrském Hradci.
 
Automobilový průmysl na Slovensku
Celková produkce 2014: 972 474 vozů (v roce 2005 to bylo 270 000 aut)
Podíl automobilového průmyslu na HDP: 12 %
Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu: 80 000 ve 161 firmách
Automobilky:
Volkswagen Slovakia, Bratislava, výroba 2014: 394 474 aut
Kia Motors Slovakia, Žilina, výroba 2014: 323 000 aut
PSA Peugeot Citroen, Trnava, výroba 2014: 255 000 aut