jaguar představí koncept c-x17 | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar představí koncept C-X17

Jaguar představí koncept C-X17

03.09.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jaguar na frankfurtském autosalonu představí novou modulární hliníkovou platformu prostřednictvím designové studie Jaguar C-X17. Tento koncept sportovního crossoveru ukazuje rozmanitost vozů, které Jaguar na této platformě hodlá vyrábět. 

Koncept Jaguar C-X17 je mnohem více než jen potvrzením úvah o tom, že by tradiční anglický výrobce sportovních aut a luxusních sedanů mohl v souladu s nejnovějšími trendy vstoupit do světa crossoverů.

Připravovaný sériový vůz, který pravděpodobně ponese označení Q-TYPE (toto označení už si Jaguar nechal zaregistrovat jako chráněnou značku), samozřejmě bude přímým konkurentem BMW X3, Audi Q3 ale především nového Mercedesu-Benz GLA, který je rovněž výrazně sportovně laděným vozem. Kompaktní crossover Jaguar by měl mít nejen verze s pohonem všech kol, ale také variantu jen s pohonem kol zadní nápravy.

Koncept ale ukazuje i to, že Jaguar rozšíří svou modelovou nabídku mnohem více. Nová modulární hliníková platforma současně nabídne další možnosti. Půjde především o kompaktní sportovní sedan, který by se měl postavit BMW řady 3 nebo Audi A4. Ten by měl nést označení XS a stane se dlouho netrpělivě očekávaným nástupcem nepříliš úspěšného X-TYPE.

Podle neoficiálních informací by se sériové podoby kompaktního sedanu i crossoveru, vycházející z nové platformy, měly představit ve druhé polovině roku 2015. Je velmi pravděpodobné, že po kompaktním sedanu přijde v roce 2016 i kombi.

Jaguar spolu s Land Roverem zažívá od převzetí indickou společností Tata Motors v roce 2008 velký vzestup. Oproti roku 2012 se letos zatím prodalo o plných 33 % víc. Jenže v porovnání s Land Roverem jsou celkové prodejní výsledky Jaguaru stále podstatně nižší - méně než čtvrtinové. Je to dáno tím, že modelová nabídka značky je stále ještě nedostatečná, byť se ze stávajících modelů daří získávat stále větší prodejní objem pomocí rozšiřování nabídky variant novými pohonnými jednotkami a variantami karoserií.

První skutečnou novinkou v nabídce od převzetí Tatou od Fordu v roce 2008 se teprve nedávno stal roadster F-TYPE. Je pravděpodobné, že s tímto vozem budou mít připravované nové kompaktní modely společné některé konstrukční i designové detaily. To ostatně potvrzuje i první zveřejněná skica crossoveru, ukazující velmi podobnou zadní svítilnu jako má F-TYPE.

Nově připravované modely, včetně očekávané verze kupé, odvozené od roadsteru F-TYPE (kupé se představí v roce 2014), by měly Jaguaru zajistit podstatně větší zájem především ze strany mladších kupujících.