jaguar připravuje sedan xe | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar připravuje sedan XE

Jaguar připravuje sedan XE

12.05.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jaguar představí v krátké době mnoho zásadních novinek. Jednou z nich bude nový sportovní sedan XE s motory Ingenium a inteligentní hliníkovou platformou. Tato platforma svou modularitou umožní rychle rozšířit modelovou nabídku.

Jaguar F-TYPE zahájil třetí fázi restrukturalizace značky. Základy byly v letech 2006 až 2010 položeny modernizací stávajících modelů. V letech 2011 až 2012 následovala maximalizace využití těchto modelových řad uvedením nových verzí, o něž je mezi kupujícími zájem. Výsledkem je, že se Jaguar stal globálně nejrychleji rostoucí prémiovou značkou. Přestože na trh přicházejí nové konkurenční modely, Jaguar XJ dosáhl vloni nejlepší prodejní výsledek za deset let existence stávající generace.

 

Nyní přicházejí zcela nové modely. F-TYPE je prvním z mnoha, které Jaguar připravuje pro nejbližší měsíce a roky.

 

Nově vytvořená inteligentní hliníková architektura iQ (AL), kterou Jaguar poprvé představil vloni na konceptu crossoveru C-X17, umožňuje vytvořit na stejném základě rozmanité modely. Nově vytvořená hliníková modulární architektura umožňuje vytvořit na stejném základě rozmanité modely - od extrémního sportovního vozu až po připravovaný crossover.

 

Jaguar XE, vyvíjený pod kódovým označením X760, bude prvním sedanem střední resp. nižší střední třídy se samonosnou hliníkovou karosérií. Vzniká na bázi modulární hliníkové architektury iQ (AL). Lehký podvozek s optimalizovaným rozložením hmotnosti a mimořádně tuhou nosnou strukturou zlepšuje ovladatelnost, výkonnost i úspornost vozu.

 

Jaguar XE bude jako první vybaven zcela novými čtyřválcovými zážehovými a vznětovými motory z britské produkce JLR. Tato nová řada úsporných motorů nazvaná Ingenium bude pokrývat široké spektrum modelů - od úsporných vozů s emisemi pod 100g CO2/km až po sportovní vozy dosahující maximální rychlostí 300 km/h.

 

Motory Ingenium pokrývají motory s širokým spektrem výkonnosti. Jsou vyladěny na nejvyšší výkon, nicméně současně využívají moderní způsoby šetření paliva, které nijak nesnižují výkonnost vozů. Jednotlivé agregáty jsou použitelné velmi variabilně. Hodí se jak pro pohon zadních kol, tak pro pohon všech kol s uložením motoru napříč i podélně.

 

„Prvním modelem, který dostane motor řady Ingenium, bude sportovní sedan střední třídy. Vůz se jmenuje Jaguar XE a v sériové verzi ho představíme ještě letos,“ uvedl generální ředitel Jaguar Land Rover Ralf Speth.

 

Typové označení XE sleduje logiku značení modelů Jaguar. Svými rozměry a cenou se zařadí přesně pod modely XF a XJ. Na trh bude Jaguar XE uveden v polovině roku 2015.

  • Jaguar připravuje sedan XE
  • Jaguar připravuje sedan XE
  • Jaguar připravuje sedan XE
  • Jaguar připravuje sedan XE