jaguar v los angeles předvedl xfr-s | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar v Los Angeles předvedl XFR-S

Jaguar v Los Angeles předvedl XFR-S

01.12.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jaguar XFR-S, další evoluce verze XFR,  je nejrychlejším, nejvýkonnějším a nejagilnějším sportovním sedanem značky Jaguar.

Při vývoji modelu XFR-S byly spojeny prvky modelu XKR-S a nového dvousedadlového sportovního vozu Jaguaru F-TYPE. Vývojem modelu XFR-S společnost Jaguar Land Rover pověřila svou specializovanou divizi ETO, zabezpečující zakázkové úpravy motoru, podvozku a karoserie. Vyššího výkonu a točivého momentu bylo dosaženo přepracováním řídicího systému a optimalizací proudění vzduchu v prostoru motoru.

Velká pozornost byla věnována úpravám aerodynamiky snižující aerodynamický odpor a současně zmenšující aerodynamický vztlak o 68 %.

Tuhost zavěšení předních a zadních kol je zvýšena o 30 %, stejně jako tuhost pružin. U řízení byly využity prvky vyvinuté pro F-Type. Došlo také k rekalibraci elektronického systému adaptivní dynamiky, omezujícího podélné i příčné pohyby karoserie, aktivního diferenciálu a systému dynamické kontroly stability (Trac-DSC). Jaguar XFR-S dostal 20" kovaná kola Varuna s pneumatikami Pirelli, které byly speciálně vyvinuty pro tento vůz.

Jaguar XFR-S je standardně vybaven  soundsystémem 380 W od britské firmy Meridian se 12 reproduktory, na přání je k dispozici Meridian Trifield System o 825 W s 18 reproduktory.

Výkon a točivý moment celohliníkového motoru V8 5,0 l přeplňovaného mechanicky poháněným dmychadlem se zvýšil na 405 kW (550 k) a točivý moment na 680 N.m - o 30 kW (40 k) a 55 N.m více oproti modelu XFR, a to bez jakéhokoli negativního dopadu na spotřebu a emise CO2. Motor je vybaven přímým vstřikováním SGDI (Spray-guided Direct Injection) a nezávislým proměnlivým časováním sacích i výfukových ventilů DIVCT (Dual Independent Variable Cam Timing).

Osmirychlostní převodovka s funkcí Quickshift umožňuje použití inteligentního systému Stop /Start.

Jaguar XFR-S dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,6 s. Největší rychlost je elektronicky omezena na 300 km/h.

Jaguar XFR-S si zákazníci mohou objednat u prodejců JLR od ledna příštího roku. První dodávky vozů se k zákazníkům dostanou v květnu 2013. Základní cena je 2 844 710 Kč včetně DPH.

  • Jaguar v Los Angeles předvedl XFR-S
  • Jaguar v Los Angeles předvedl XFR-S
  • Jaguar v Los Angeles předvedl XFR-S
  • Jaguar v Los Angeles předvedl XFR-S