jaguar land rover zvýšil prodej o 9 % | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %

Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %

15.01.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Jaguar Land Rover za rok 2014 prodala 462 678 vozů a dosáhla meziroční nárůst o 9 %. Z toho bylo 81 570 automobilů značky Jaguar, tzn. nárůst o 6 %, a 381 108 vozů od Land Roveru, tj. nárůst o 9 %. V plánu je nicméně další rozšiřování výroby a modelové nabídky.

Společnost Jaguar Land Rover je nyní velmi zdravá, plná života. Posledních šest let její existence je neuvěřitelným příběhem proměny v podstatě zkrachovalé automobilky v jednoho z nejrychleji se rozvíjejících výrobců. Britská automobilka, která byla jen dlouhá léta jen přívěškem ve velkých společnostech, mohla po osamostatnění a pod kontrolou indické Tata Motors plně využít schopnosti svých techniků. S novým vedením a díky investicím z Indie rychle expanduje, takže dnes už je s podílem překračujícím 80 % nejziskovější částí koncernu Tata Motors.

 

Britský výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover zaznamenal v minulém roce 9% nárůst prodeje. Celkem prodal 462 678 vozů.

 

Společnost byla úspěšná v klíčových regionech. Mezi regiony, kde JLR prodala velký počet vozů, patří Čína, kde nárůst prodejů dosahoval 28 % (122 010 prodaných vozů), Velká Británie s růstem o 7 % (82 872 prodaných vozů), kontinentální Evropa s +3 % (86 310 prodaných vozů), Severní Amerika s +2 % (74 981 prodaných vozů) a zámoří s +1 % (96 505 prodaných vozů). V České republice našlo své majitele 928 vozů, z toho 89 vozů Jaguar a 839 vozů od Land Roveru.

 

Značka Land Rover celosvětově prodala 381 108 vozů, tedy o 9 % více oproti roku 2013. Nejvíce se prodávaly modely řady Range Rover, především Evoque a nový Range Rovery Sport. K dalšímu zvýšení prodeje Land Roveru nepochybně dopomůže zcela nový model Discovery Sport, jehož dodávky začnou od jara.

 

Značka Jaguar navýšila objem prodeje o 6 % s dodávkami 81 570 vozů. Nejprodávanější byla řada XF. Jde o nejlepší prodejní výsledek pro tuto značku za posledních deset let. V letošním roce se předpokládá prodej 112 000 vozů, s navýšením zajištěným především novým sedanem XE.

 

„Společnost Jaguar Land Rover překonala prodej předchozího roku s nárůstem ve všech klíčových regionech. Pro rok 2015 plánujeme 12 významných událostí a uvedeme na trh Jaguar XE a Land Rover Discovery Sport. Tento rok očekáváme překonání hranice půl milionu dodaných vozů, což by bylo poprvé v celé historii společnosti. Rok 2014 byl pro Jaguar Land Rover velmi úspěšný,” uvedl prodejní ředitel JLR Andy Gross.

 

Jaguar Land Rover připravuje další rozsáhlé investice v celkové výši 1,5 miliardy liber do rozšiřování výroby nosných struktur a dalších komponent z hliníku. Ve výrobním závodě v Solihullu díky tomu od roku 2016 dostane práci dalších 1300 zaměstnanců. V současné době se tam vyrábějí vozy Range Rover, Range Rover Sport, Land Rover Discovery a Defender. Výroba legendárního Defenderu skončí do konce letošního roku, protože tento vůz už nemůže splnit evropské emisní limity. V současné době se ale jedná o možnosti pokračování výroby tohoto modelu mimo Evropu.

 

Od jara se v Solihullu poprvé začne vyrábět i vůz značky Jaguar - klíčový nový model XE. Od roku 2016 se přidá první crossover v 80leté historii značky Jaguar F-PACE s pohonem všech kol a revolučním systémem All-Surface Progress Control, zaručující korekcemi reakce akcelerátoru a převodovku maximální přilnavost na kluzkém povrchu při jízdě malou rychlostí. Tento model vzniká jako reakce na nesmírně příznivou reakci veřejnosti na vloni předvedený koncept C-X17. Samozřejmě bude také používat hliníkovou nosnou strukturu vycházející z modelu XE. Z té vzejde i další připravovaný model - nástupce modelu XF.

 

Po uvedení modelů XE, F-PACE a kompaktního SUV, které by se mělo představit v roce 2017, by roční prodej značky Jaguar měl od roku 2018 překročit hranici 200 000 vozů.

  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %
  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %
  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %
  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %
  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %
  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %
  • Jaguar Land Rover zvýšil prodej o 9 %