jak se lže o číně | Aktuality | autoweek.cz

Jak se lže o Číně

Jak se lže o Číně

22.03.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Už jste slyšeli, že slovo Ferrari je na čínském internetu zakázané? Je to lež! Každý, kdo to uvádí, by měl přehodnotit zdroje svých informací.

Už i do českého zpravodajství dorazila informace, že bylo v Číně na internetu ve vyhledávačích zakázáno slovo Ferrari. Dokonce se tvrdí, že je to proto, že ve voze Ferrari zahynul syn jistého vysokého komunistického funkcionáře. Je to ale naprosto lživá zpráva.

Naši kolegové z TTAC si dali práci, aby zjistili pravdu. Jejich spolupracovníkům v Číně se slovo Ferrari ve vyhledávačích (zdůrazněme - z čínských IP adres!) zobrazuje zcela normálně, především se jim nabízejí zprávy z Velké ceny Austrálie F1. Je přitom úplně jedno, zda používají angličtinu nebo čínštinu.

Odkud se tato lež objevila? Je to prosté. Na anglicky psaných stránkách komunistického zpravodajství Global Times byla vedle detailních informací o nehodě uvedena informace, že "Sina zakázala veškeré blogování obsahující slovo Ferrari." Sina ovšem není Čína, ale čínská kontrolovaná napodobenina Twitteru (Twitter je v Číně skutečně zablokovaný).

Pokud jde o tragédii čínského mladíka v černém voze Ferrari 458, informace o ní se na čínských serverech běžně objevují. Dokonce lze najít jméno řidiče, věk 23 let, fotografii havarovaného vozu, přesné místo, kde k nehodě došlo (vůz narazil do zdi nedaleko mostu Baofusi ve 4 hodiny ráno) i to, že spolu s ním byly ve dvoumístném voze hned dvě přítelkyně (jedna 20letá a druhá 31letá), které skončily se zraněními v nemocnici a také to, že šlo o nemanželského syna jednoho člena politbyra.

A jen na okraj - sledovanou událostí posledních hodin v Číně a na čínských serverech jsou jiné dvě nehody Ferrari, obě se odehrály v Šanghaji, postihly pro změnu bílé vozy a obešly se bez zranění - při jedné byl demolován testovací vůz 458 Italia s budoucím zákazníkem za volantem a ve druhém případě vzplanulo Ferrari FF za jízdy nedaleko výstaviště.

Co je asi nejvíce zarážející, že je to podruhé během několika dní, co se objevila podobně nepravdivá zpráva o Číně a stále nikoho ani nenapadne si podobné nesmysly zkusit ověřit.

  • Jak se lže o Číně
  • Jak se lže o Číně
  • Jak se lže o Číně
  • Jak se lže o Číně