jak se také lze stát džihádistou | Aktuality | autoweek.cz

Jak se také lze stát džihádistou

Jak se také lze stát džihádistou

30.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Málokoho by asi napadlo, že prodejem ojetého auta, na němž zůstane firemní logo a telefonní spojení, vás může dostat do velkých problémů, dokonce vás zařadit mezi islámské džihádisty. Přesvědčil se o tom Mark Oberholzer z Texasu.
Mark Oberholzer má v Texas City firmu Mark-1 Plumbing. Ta se nedávno dostala do centra zájmu médií způsobem, který mu vůbec nebyl příjemný. Když v říjnu 2013 svůj pick-up Ford F-250 Super Duty vyměňoval v prodejně AutoNation Ford, dealer mu řekl, aby firemní označení na dveřích nechal, že se o něj postará.
 
Jaké ale bylo jeho překvapení, když se po roce objevila fotografie jeho pick-upu i s firemním nápisem a telefonním číslem v propagačních materiálech islámské džihádistické skupiny Ansar al-Din. Ve voze jelo několik bojovníků a na nákladovém prostoru byl připevněn protiletadlový kulomet.
 
Poté se rozpoutalo peklo. Na telefon v kanceláři firmy Mark-1 Plumbing i na jeho soukromý telefon se sneslo více než 1000 hovorů vyhrožujících jemu i jeho zaměstnancům násilím, poškozením majetku a dokonce i smrtí. Jeho sekretářka nakonec odmítla chodit do kanceláře ze strachu, že se některá z hrozeb splní.
 
Když se Oberholtzer obrátil na dealera, tak se dozvěděl, že jeho bývalý vůz byl po odkoupení bez jakýchkoliv úprav odeslán do Dallasu, kde byl vůz prodán v listopadu 2013 v aukci a poté jej jeho nový majitel odeslal lodí do Turecka.
 
V prosinci 2014 se v populární televizní show Colbert report dokonce objevila epizoda Texaský náklaďák v Sýrii, kterou sledovalo 2,5 milionu diváků. V důsledku toho Oberholzera navštívili agenti FBI a bezpečnostního úřadu DHS. Ti mu po objasnění případu doporučili, aby se lépe chránil, protože „kolem je spousta potrhlých lidí“.
 
Na jejich radu si tedy Oberholtzer pořídil zbraň. Na jeho obchodování ale měla fotografie jeho pick-upu ve službách džihádistů katastrofální dopad. Kdykoliv se ve zprávách objevily informace o nějaké akci ISIL, telefon v jeho úřadě se znovu rozezněl a začaly se vracet výhrůžky. Oberholtzer se proto rozhodl podat žalobu o odškodné ve výši milionu dolarů. Samozřejmě nemůže žalovat Ansar al-Din za zneužívání jeho firemního loga a telefonu. Proto podal žalobu na prodejce, který z pick-upu přes příslib neodstranil údaje o jeho firmě.
  • Jak se také lze stát džihádistou
  • Jak se také lze stát džihádistou
  • Jak se také lze stát džihádistou