jako první cílem tour de france projela škoda kodiaq | Aktuality | autoweek.cz

Jako první cílem Tour de France projela Škoda Kodiaq

Jako první cílem Tour de France projela Škoda Kodiaq

25.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Připravované velké SUV značky Škoda přivedlo peloton do cíle na Champs-Elysées. Za volantem vozu Škoda Kodiaq seděl vítěz Tour z roku 1987 Stephen Roche.
Při poslední etapě z Chantilly do Paříže se Škoda postarala o překvapení: vůbec poprvé se zde na veřejnosti ukázala nová Škoda Kodiaq. Moderní SUV univerzálních kvalit bude mít svou výstavní premiéru na autosalonu v Paříži a na trh vstoupí počátkem roku 2017. Při ostře sledované závěrečné etapě Tour de France Škoda Kodiaq doprovodila vítěze Tour na cestě až na Champs-Élysées a přejela cílovou čáru jako první.
 
Jako dodavatel oficiálního vozu poskytla Škoda organizátorům Tour zhruba 250 organizačních a doprovodných vozů a dalších více než 50 týmových vozů. Jedním z nich byl i Red Car - červená Škoda Superb, sloužící jako ředitelský vůz v čele závodu. Jedním z nejdůležitějších prvků výbavy vozu byla velká panoramatická prosklená střecha. Tu lze stisknutím tlačítka otevřít ze zadního sedadla a ředitel Tour Christian Prudhomme tak mohl při otevřené střeše stát a při startu etapy měl optimální výhled na peloton. Kromě toho Škoda Superb disponuje technickými prvky pro roli mobilního dispečinku Tour de France. Například přijímá několik kanálů rádiového spojení, přes něž ředitel Tour sbírá informace a na jejich základě vydává sportovní a bezpečnostní pokyny.
 
V podobném vzhledu jako Red Car - s červeno-šedo-černou kamuflážní fólií - v poslední 21. etapě vedla peloton do cíle v Paříži Škoda Kodiaq. Vítěz Tour de France z roku 1987 Stephen Roche, který vůz řídil, je přesvědčen o tom, že nové SUV značky se na hrbolatém bulváru Champs-Elysées předvedlo v nejlepším světle.
 
„Nové SUV Škoda Kodiaq bylo vůbec první SUV, které A.S.O. schválila pro finále v Paříži. To je pro tento vůz mimořádnou poctou. Škoda Kodiaq poskytuje pocit extrémní prostornosti, jede velice příjemně a velice precizně poslouchá všechny povely. Řídit jej je obrovská zábava,“ řekl Ir Roche.
 
V roce 1987 vyhrál Stephen Roche jako první a dosud jediný Ir Tour de France. Na konci napínavého závodu, v jehož průběhu Žlutý trikot devětkrát změnil majitele, dorazil do cíle s náskokem 40 s na druhého v pořadí Španěla Pedra Delgada, kterého předjel až v poslední časovce. V témže roce Roche vyhrál také Giro d’Italia a Mistrovství světa, což kromě něj dokázal jen Eddy Merckx.
 
Jak jste jako tvář značky Škoda zažíval letošní Tour?
„Po několik etap jsem jel ve voze Škoda Superb. Kromě toho jsem účinkoval při některých akcích s hosty – jeli jsme spolu na kole a sledovali Tour. Škoda na mě při Tour de France zapůsobila naprosto profesionálním dojmem. Tým značky Škoda zahrnuje několik set lidí, a každý z nich přesně ví, co má dělat. Je prostě cítit těsně sepjetí značky s cyklistikou a její nadšení pro ni. Chtěl bych vyslovit i kompliment řidičům. Je velice těžké podpořit profesionály v pelotonu a nerušit je při tom.“
 
Finále Tour de France v Paříži jste zažil už mnohokrát – stále ještě pociťujete to lehké chvění, když jedete po Champs-Elysées?
„Ano, jinak to ani nejde. Toto skvělé město, davy lidí, jásot – z toho mám prostě husí kůži. Paříž je nezapomenutelná. Vybavují se mi zase obrázky z roku 1987. V cyklistice neexistuje nic krásnějšího než finále Tour de France v Paříži. Tady v cíli z Vás veškerá námaha tří předešlých týdnů spadne. Tam jste pak už jen šťastný.“
 
​​103. ročník Tour de France trval tři týdny a měřil více než 3500 km. Po 21 etapách slavil v neděli 31letý Christopher Froome vítězství v letošním ročníku Tour de France. Před zraky milionů diváků pozdvihl po příjezdu do cíle na Champs-Élysées trofej z českého křišťálu, navrženou značkou Škoda. Zelenou skleněnou skulpturu pro nejlepšího jezdce bodové klasifikace letošní Tour de France mu předal předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier Peterovi Saganovi. Poháry pro nejúspěšnějšího mladého jezdce i pro nejlepšího vrchaře v nejnáročnějším cyklistickém závodě na světě převzali Adam Yates a Rafal Majka. Všechny čtyři trofeje pro vítěze Tour de France jsou ‚designed by Škoda Design’. Vyrobila je česká sklářská manufaktura Lasvit v Novém Boru.
  • Jako první cílem Tour de France projela Škoda Kodiaq
  • Jako první cílem Tour de France projela Škoda Kodiaq
  • Jako první cílem Tour de France projela Škoda Kodiaq
  • Jako první cílem Tour de France projela Škoda Kodiaq