jan kopecký testuje nový vůz škoda fabia r 5 | Aktuality | autoweek.cz

Jan Kopecký testuje nový vůz Škoda Fabia R 5

Jan Kopecký testuje nový vůz Škoda Fabia R 5

25.02.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vývoj nového soutěžního vozu Škoda Fabia R 5 běží na plné obrátky. Tovární jezdec Jan Kopecký bude v následujících týdnech testovat po celé Evropě.
Po historickém double s tituly v mistrovství Evropy FIA v rallye (ERC) a v Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) pracují tovární jezdec Škoda Jan Kopecký a jeho spolujezdec Pavel Dresler na vývoji nového speciálu jako členové testovacího týmu Škoda Motorsport.

​„U značky Škoda perfektně spolupracuje ve velmi dobrém týmu mnoho inženýrů z různých zemí. Jsem přesvědčen o tom, že naši hoši opět vyšlou na trať prvotřídní rallyeový speciál. Moje zkušenosti s novým vozem Fabia R 5 jsou zatím velice pozitivní,“ říká Kopecký.

V době kolem svých 33. narozenin Kopecký testoval novou naději značky Škoda na různých tratích. Další testy za volantem nového vozu Fabia R 5 jsou naplánovány na následující dny a týdny po celé Evropě.

V souladu s předpisy FIA je nový soutěžní vůz vybaven turbomotorem o objemu 1,6 litru. Jeho dynamické schopnosti a zrychlení vozu s pohonem všech kol Kopeckého nadchlo: „Je to velká radost, jet s úplně novým autem se silným turbomotorem. Samozřejmě musím přizpůsobit svůj jezdecký styl, protože je to přece jen změna oproti dvoulitrovému atmosférickému motoru vozu Fabia Super 2000.“

Fabia Super 2000 je nejúspěšnějším soutěžním vozem za 114 let historie motoristického sportu mladoboleslavské automobilky a Kopecký s ním dosáhl své historické úspěchy. Po titulu mistra Evropy v roce 2013 následovala koruna v kontinentálním Asijsko-pacifickém šampionátu v loňském roce.

„Byly to dva grandiózní roky. Vrcholem byl bezpochyby rok 2014, během kterého jsme mohli sbírat cenné zkušenosti na šotolině mezi Austrálií a Čínou,“ uvedl Kopecký.

Na důležitém trhu pro značku Škoda v Číně Kopecký s Dreslerem završili skvělou bilanci značky v APRC když dosáhli šesti vítězství v šesti soutěžích, čímž dokončili hattrick v titulech pro značku Škoda.

V centru plánů Jana Kopeckého v prvním pololetí stojí vývoj nového vozu Fabia R 5. Homologace vozu Škoda Fabia R 5 Světovou motoristickou federací FIA je plánována do poloviny roku 2015: „Nová Fabia R 5 má všechny předpoklady pro to, aby pokračovala v úspěšné historii značky Škoda v motoristickém sportu.“