japonci spojují síly | Aktuality | autoweek.cz

Japonci spojují síly

Japonci spojují síly

24.09.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Japan Inc. zachrání firmu Renesas Electronics ze spárů amerických bank. Je to zajímavá ukázka spolupráce japonských společností.

 

Konsorcium významných japonských společností spolu s vládou podporovaným podpůrným fondem zachránilo výrobce čipů Renesas Electronics před téměř jistou záhubou v rukách amerického soukromého fondu Kohlberg Kravis Roberts (KKR).

Nikkei ve zprávě o této transakci uvádí, že konsorcium, zahrnující všechny tři hlavní japonské automobilky, silou 13 miliard dolarů zablokovalo nákup firmy ze strany KKR.

O firmě Renesas se hovořilo před rokem a půl v souvislosti s následky tsunami. Tehdy se ukázalo, že japonské automobilky přežily přírodní katastrofu s poměrně malými poškozeními. Jenže tsunami smetlo továrnu firmy Renesas, která dodávala speciální čipy pro dodavatele elektronických řídicích jednotek do téměř všech japonských automobilek. Následný nedostatek čipů téměř zničil Toyotu a Hondu. Nissan na tom byl lépe, protože údajně měl k dispozici velkou dodávku čipů předchozí generace a výpadek jej v podstatě neovlivnil. Nedostatek řídicích jednotek vybavených čipy firmy Renesas tehdy postihl automobilky po celém světě, ale situace japonských značek byla kritická, protože používají jen jediného dodavatele. Výrobu čipů se firmě Renesas podařilo obnovit až v září 2011.

Podle Nikkei se obtížná situace na trhu s čipy následně neproměnila v hvězdné příjmy. Renesas čelil finančním ztrátám po sedm let v řadě a zdá se, že i tento rok na tom bude stejně. KKR proto před měsícem chtěla převzít Renesas. Jenže požadovala, aby celé představenstvo odstoupilo a současní věřitelé a akcionáři dodali nové peníze.

V obavě z rizika dalšího narušení výroby a možnosti, že "mozky" jejich automobilů dostanou do rukou nevypočitatelných Američanů, se Japonci rozhodli jednat.

Konsorcium rovněž zahrnuje výrobce dílů Denso, Keihin a další firmy. Podle Nikkei možná byla do konsorcia  přizvána i německá firma Bosch. Předpokládá se, že některé mikroprocesory vyráběné firmou Renesas by jen stěží mohly být nahrazeny podobnými výrobky od jiných výrobců.