japonsko má ve fukušimě největší výrobu vodíku | Aktuality | autoweek.cz

Japonsko má ve Fukušimě největší výrobu vodíku

Japonsko má ve Fukušimě největší výrobu vodíku

31.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V prefektuře Fukušima se otevřela zřejmě největší továrna na výrobu čistého vodíku na světě. Vodík se vyrábí z obnovitelných zdrojů. Výrobní linka bude mít výkon 10 MW, což stačí na výrobu 100 kg (1200 m3) vodíku za hodinu. Vodík bude primárně určen pro auta a autobusy na vodíkový pohon.
Továrna na čistý vodík ve městě Namie, nazvaná The Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R), využívá vlastní solární farmu o instalovaném výkonu 20 MW a elektřinu z obnovitelných zdrojů v síti na provoz technologie elektrolýzy o výkonu 10 MW.
 
Továrna FH2R bude schopna vyrábět až 100 kg (1200 m3) čistého vodíku za hodinu. Továrna ve Fukušimě představuje pilotní projekt na výrobu zeleného vodíku, kde primárním spotřebitelem budou vodíkem poháněná auta a autobusy v Japonsku, z nichž některé mají být využity během letních olympijských her v Tokiu.
 
Umístění továrny je symbolické, protože Japonsko se snaží přeměnit region Fukušimy na centrum čisté energie jako součást procesu jeho obnovy po jaderné katastrofě, která zasáhla místní oblast v minulém desetiletí. U slavnostního otevření byl i japonský premiér Shinzo Abe.
 
Továrna je celosvětově největším projektem rychle se rozvíjející technologie, která propojuje výrobu vodíku s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celý proces je stále častěji označován za životně důležitou součást energetického přechodu, kde by mohl významně pomoci v těžko nahraditelných oblastech, jako je doprava či vytápění. Projekt má na starosti konsorcium, které se skládá ze společností Toshiba, Tohoku Electric Power, japonské organizace New Energy a Industrial Technology Development Organization a Iwatani Corporation.
 
  • Japonsko má ve Fukušimě největší výrobu vodíku
  • Japonsko má ve Fukušimě největší výrobu vodíku