k rozhodnutí o návrhu proti uber b.v. | Aktuality | autoweek.cz

K rozhodnutí o návrhu proti Uber B.V.

K rozhodnutí o návrhu proti Uber B.V.

26.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Sdružení předních pražských provozovatelů taxislužeb žaluje Uber B.V. Poctiví taxikáři zvažují „sundání klobouků“, tedy označení taxislužby.
Členům Sdružení pražských provozovatelů TAXIslužby (SPPT) došla trpělivost a podávají kvůli nekalé soutěži žalobu na Uber. Učinili tak po té, co pražský městský soud zamítl návrh na vydání předběžného opatření týkajícího se služby UberPOP, které podala jménem SPPT advokátní kancelář Arzinger & Partneři.
 
Jediným důvodem zamítnutí návrhu na vydání předběžného opatření byl názor soudu, že nebyla splněna podmínka naléhavosti zatímní úpravy poměrů, když žalovaný Uber svou činnost v Praze provozuje již od srpna 2014. Vedle žaloby zvažují někteří členové protest ve formě „sundání klobouku“, tedy střešní svítilny vyžadované vyhláškou pro označení vozů taxi, což Uber nedodržuje.
 
„Návrh předběžného opatření byl z naší strany reakcí na zoufalou situaci, kdy ani po dlouhých měsících soustavného poukazování na nekalé podnikání firmy Uber nedošlo k nápravě a narovnání poměrů na trhu. Budeme dál bojovat, věřím, že naši žalobu soud uzná jako oprávněnou. Kromě žaloby připravujeme i další možné právní kroky. Je ale škoda, že se prodlouží období anarchie v pražské taxislužbě,“ komentoval rozhodnutí soudu Robert Faltýnek, jednatel společnosti Modrý anděl.
 
Členové sdružení ve své žalobě k pražskému městskému soudu chtějí zdůraznit zejména neudržitelnost stávající situace, kdy vozy zapojené do služby UberPOP provozují klasickou taxislužbu, ale nesplňují technické předpoklady, jsou bez požadovaného vybavení, označení nebo předepsaného pojištění. Podle právních analýz je přeprava osob, při níž nejsou plněny podmínky stanovené zákonem a která je provedena řidiči bez příslušného oprávnění řidiče taxislužby za úplatu na základě aplikace UberPOP, v rozporu s několika platnými českými právními předpisy. Konkrétně jde například o zákon o silniční dopravě nebo o živnostenský zákon.
 
„Z ucelené dokumentace, o níž se mimo jiné opírá naše podání, bohužel jasně vyplývá, že služba UberPOP představuje dopředu promyšlený a vysoce organizovaný způsob nelegálního podnikání na území České republiky. S jistou dávkou nadsázky by se podobným způsobem, jakým své podnikání prezentuje společnost Uber, mohl obhajovat distributor nelegálního alkoholu, který pro jeho prodej vytvoří aplikaci do chytrého telefonu, čímž obejde veškerou právní regulaci včetně norem sloužících k ochraně zákazníka. Své podnikání prostě nemůžete založit na tom, že na vámi vytvořené platformě bude probíhat nelegální činnost, ze které budete pobírat podíl ve výši 25%, a navenek se tvářit, že o její protiprávnosti nic nevíte,“ říká Jakub Svoboda z advokátní kanceláře Arzinger & Partneři, která působení Uberu na českém trhu detailně studovala a sdružení SPPT právně zastupuje.
 
Členové SPPT také upozorňují na fakt, že společnost Uber manipuluje nejen svými zákazníky, ale i řidiči. „Řidiči, kteří jezdí pro službu UberPOP, si neuvědomují, že na sebe berou zodpovědnost taxikářů, ale nikdo je neseznámil s tím, co to v praxi znamená. Za určitých okolností by pro ně jejich činnost mohla mít tragické osobní následky – například při nehodě na nich vzhledem k absenci komerčního pojištění může chtít kompenzaci zákazník i pojišťovna. Zákony řidiči, byť třeba nevědomky, porušují i v oblasti zdravotního a sociálního pojištění, “ varuje Miroslav Žežulka, jednatel společnosti Profesional Taxi.
 
Členové sdružení přiznávají, že nemožnost dosáhnout přes velké úsilí nápravy poměrů je může dovést k nekonvenčním řešením vzniklé situace: „Musím konstatovat, že se mezi námi ozývá volání po tom, abychom napodobili Uber – je možné že se někteří rozhodnou ze svých vozů „sundat klobouky“, tedy označení taxislužby. Šlo by o formu protestu, která by symbolizovala, že chceme stejná pravidla pro všechny. Poskytujeme stejné služby jako Uber, také máme moderní aplikace, jen je používáme legálně. Ať stát rozhodne, jestli po taxikářích bude vyžadovat licenci nebo ne, ale ať to platí opravdu pro všechny, stejně jako zákony z oblasti daní a sociálního pojištění,“ uzavírá David Franc, jednatel společnosti Taxi Praha s.r.o.
 
V Evropě už byla služba UberPOP definitivně zakázána v Německu, Belgii, nebo Španělsku.