kalendář pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986 | Aktuality | autoweek.cz

Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986

Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986

12.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Pirelli přišla s prvním kalendářem před padesáti lety, v roce 1964. Pro rok 2014 se rozhodla vydat dosud nepublikovaný Kalendář Pirelli 1986, který vytvořila fotografická legenda Helmut Newton.

V Praze byla představena výroční edice kultovního kalendáře Pirelli. Příběh vzniku kalendáře roku 1986 je neobvyklý. Pro rok 1986 byli společností Pirelli angažováni fotografové Bert Stern a  Helmut Newton. Ani zadání nebylo obvyklé. Pirelli požadovalo, aby se na fotografiích objevily přímo jeho produkty. Do té doby byl v kalendáři kladen důraz na snímky evokující výrobky Pirelli jen v náznacích, v nichž hlavní roli měla odhalená krása.

Kalendář Pirelli 1986 nakonec použil projekt Berta Sterna, protože Newton z vážných rodinných důvodů musel od práce odstoupit. Jeho vizi dokončili jeho asistenti Manuela Pavesiová a Xavier Alloncle. Snímky byly uloženy do archivu a čekaly na tu správnou chvíli. A ta nastala právě teď po uplynutí 30 let v roce 50. výročí vzniku kalendáře.

Helmut Newton zasadil modelky do prostředí Velké ceny Monaca a toskánské krajiny. Modelky, připomínající smyslné hvězdy neorealistických filmů pózovaly v závodním depu, u benzinové stanice, v prostředí vlnících se kopců, statků, středověkých vesniček. Oblečené a přesto sexy, se silným erotickým nábojem.

Kalendář Pirelli 2014 představuje 12 černobílých uměleckých fotografií doplněných
o 29 záběrů zachycujících zákulisí focení v Chianti a Monte Carlu v roce 1985, na kterých jsou modelky Susie Bicková, Antonia Dell’Atte a Betty Prado.

První edice kalendáře vyšla v roce 1964. S výjimkou let 1975 až 1984 vychází každoročně a na jeho realizaci se podíleli fotografové takových jmen jako Richard Avedon, Patrick Demarchelier, Annie Liebovitzová, Peter Lindbergh, Bruce Weber, Herb Ritts, Steve McCurry či právě Helmut Newton.

Kalendář Pirelli je neprodejný, tradičně určený významným zákazníkům, slavným osobnostem, královským rodinám a představitelům států. Tiskne se jej jen omezené množství a každý má své pořadové číslo. Jeho unikátnost nespočívá pouze v omezeném nákladu, vynikajícím fotografovi a mimořádných fotografiích, ale také v tom, že není určen k prodeji.

Existuje ještě jedna cesta, jak kalendář získat: v mnoha zemích jej Pirelli draží a výtěžek je určen na odstranění nespravedlností světa.
Jeden výtisk kalendáře Pirelli 2014 věnuje stejnojmenná italská firma i do veřejné internetové aukce v České republice. Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav, který peníze použije na nákup infuzních pump.

„Je to již třináctá dražba kalendáře Pirelli v České republice a vždy byl výtěžek věnován Masarykovu onkologickému ústavu,“ uvádí Zdeněk Vacl, marketingový manažer Pirelli Tyre Czech. „Ten jej použil například na rozvoj oddělení magnetické rezonance nebo kryochirurgie či na nákup antidekubitních matrací a přenosného ultrazvukového přístroje usnadňujícího onkologické operace. Nyní potřebuje pro anesteziologicko-resuscitační oddělení 12 nových infuzních pump v celkové hodnotě 720 000 korun a byli bychom rádi, kdyby výtěžek dražby uhradil podstatnou část. Celkem se takto získalo již 2 837 663 korun,“ dodal Vacl.

Masarykův onkologický ústav se sídlem v Brně se zabývá výhradně léčbou onkologických onemocnění. Patří dlouhodobě ke špičce ve svém oboru nejen v České republice, ale i v zahraničí, což dokazuje loni zvládnutá mezinárodní reakreditace JCI, která patří k nejprestižnějším ukazatelům kvality zdravotní péče na světě.

Do veřejné internetové aukce se mohou zapojit všichni, kdo by rádi získali unikátní kalendář Pirelli 2014. Vítěz dražby prospěje mnoha nemocným. Aukce proběhne 19. prosince od 9 hodin na serveru iDnes.cz.

  • Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986
  • Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986
  • Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986
  • Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986
  • Kalendář Pirelli 2014 s tajemstvím roku 1986