kdo na autech v evropě vydělává | Aktuality | autoweek.cz

Kdo na autech v Evropě vydělává

Kdo na autech v Evropě vydělává

29.08.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Studie institutu CAR university Dusiburg-Essen analyzuje kolik kteří výrobci osobních automobilů v Evropě vydělávají ve vztahu k množství prodaných aut. Rozdíly se zvětšují. Zatímco Opel a Ford chystají omezení výroby, Porsche prosí své dělníky o práci přes čas.

Studie institutu CAR university Dusiburg-Essen porovnává hospodářské výsledky jednotlivých automobilek z jejich působení v Evropě během prvního pololetí letošního roku s jejich prodejem aut na evropských trzích.

Zdaleka nejhorší výsledek vyšel pro evropskou pobočku koncernu GM. U Opelu a Vauxhallu vychází ztráta na každé prodané auto ve výši blížící se 1000 eur. Ve stejné době poklesl tržní podíl Opelu a Vauxhallu z loňských 7,6 % na 6,9 %.

Nesmyslnost rozhodnutí vedení GM získat podíl ve druhém největším evropském výrobci aut, jímž je francouzský PSA Peugeot Citroen, dokládá výsledek jeho nového francouzského partnera - ztráta blížící se 800 eur na prodané auto.

Jen o málo lépe si vede evropská pobočka dalšího amerického koncernu Ford se ztrátou výrazně překračující hranici 500 eur na prodané auto.

Výsledky uvedených výrobců nelze zdůvodňovat jen ztrátou kupní síly v zemích na jihu Evropy a opatrností kupujících na severu kontinentu. Jsou zde totiž automobilky, které stále dokáží i v Evropě dosahovat zisku. A nejde jen o výrobce luxusních aut, kteří s převahou žebříčku ziskovosti evropských automobilek dominují. Pozoruhodné výsledky totiž vykazuje i korejský koncern Hyundai/Kia či česká automobilka Škoda, jejíž příjmy vztažené na počet prodaných aut dokonce překonávají i značku Volkswagen.

Přínos rozhodnutí koncernu Volkswagen získat kontrolu nad automobilkou Porsche ukazuje ziskovost stuttgartské automobilky, která v průměru na každé prodané auto vychází bezmála 17 tisíc eur.

Zisk na prodané auto v 1. pololetí 2012

Porsche

16 826 €

BMW/Mini

4 325 €

Audi

4 242 €

Mercedes/smart

3 621 €

Chrysler

1 436 €

Hyundai/Kia

1 386 €

Škoda

1 100 €

Nissan

985 €

Volkswagen

916 €

Ford Motor

884 €

Toyota

845 €

GM

710 €

Honda

699 €

Renault

65 €

Fiat

-142 €

Seat

-193 €

Ford Europe

-583 €

Peugeot/Citroen

-789 €

Opel/Vauxhall

-938 €

Zdroj: Eurotax AutoInformation