kia modernizuje stonic | Aktuality | autoweek.cz

Kia modernizuje Stonic

Kia modernizuje Stonic

07.08.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia postupně vylepšuje své nejúspěšnější modely. Malý crossover Stonic kromě nových LED světlometů a odstínů laků dostane mild-hybridní systém EcoDynamics+ a novou inteligentní převodovku.
Crossover Stonic postavený na bázi hatchbacku Rio, získává pro modelový rok 2021 LED světlomety, nové asistenční a informační systémy, online službu UVO Connect Phase II, rozšíření barevných variací exteriéru i v interiéru a modernizovanou nabídku pohonných jednotek.
 
V interiéru přibude infotainment s 8,0“ displejem a 4,2“ displej přístrojového panelu. Multimediální systém podporuje zobrazení smartphonu přes Android Auto nebo Apple car Play. Asistenční a bezpečnostní systém ADAS zahrnuje např. monitorování mrtvého úhlu, udržování v jízdním pruhu nebo přednárazový systém.
 
Hlavní změny najdeme pod kapotou. Podobně jako jiné modely Hyundai/Kia i Stonic dostane 48 V mild-hybridní techniku EcoDynamics+ ​​ve spojení s motorem 1,0 T-GDi SmartStream. K dispozici bude ve dvou výkonových verzích 74 kW (100 k) a 88 kW (120 k). Výkonnější verze bude mít ve spojení se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou 7DCT točivý moment 200 N.m, tedy o 28 N.m víc než dosud. Úplnou novinkou je „inteligentní“ šestirychlostní přímo řazená převodovka iMT s elektronickou spojkou clutch-by-wire. Díky absenci mechanického propojení spojkového pedálu, spojky a převodovky s ní dokáže mild-hybrid plachtit s vypnutým motorem bez toho, aby musel řidič vyřadit na neutrál.
 
Stonic si uchová i tříválec 1,0 T-GDi SmartStream/74 kW (100 k) bez mild-hybridní technologie v kombinaci se šestirychlostní přímo řazenou převodovkou (dosud byla jen pětirychlostní) a k dispozici je také sedmistupňová 7DCT. Příznivci nepřeplňovaných motorů budou mít i nadále možnost volby zážehového čtyřválce 1,2 l CVVT/62 kW (84 k) s nepřímým vstřikováním paliva a s pětirychlostní přímo řazenou převodovkou.
 
Malý crossover Stonic byl uvedený na trh koncem roku 2017 a dosud se jej v Evropě prodalo více než 150 000 kusů. Modernizovaný Stonic bude dostupný na konci třetího čtvrtletí v základní výbavě Comfort s motorem 1,2 l CVVT/62 kW (84 k) za 354 980 Kč, mild-hybridní pohon 1,0 l T-GDI MHEV/88 kW (120 k) ve výbavě Top za 489 980 Kč.


  • Kia modernizuje Stonic
  • Kia modernizuje Stonic
  • Kia modernizuje Stonic
  • Kia modernizuje Stonic
  • Kia modernizuje Stonic