kia motors slovakia vyrobila dvoumiliontý automobil | Aktuality | autoweek.cz

Kia Motors Slovakia vyrobila dvoumiliontý automobil

Kia Motors Slovakia vyrobila dvoumiliontý automobil

09.04.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Od roku 2006 výrobní závod Kia Motors Slovakia vyprodukoval 2 miliony vozidel, které byly exportovány do 76 zemí.
Z moderních výrobních linek společnosti Kia Motors Slovakia sjel dnes v pořadí už dvoumiliontý automobil. Je jím třídveřová sportovní verze modelu Kia cee’d GT bílé barvy s 1,6 l zážehovým turbomotorem. Vyrobený vůz bude předán zákazníkovi v Belgii.
 
V návaznosti na úspěšný výrobní výsledek dosažený v roce 2014, je to pro společnost další významný milník. V minulém roce Kia vyrobila více než 323 000 automobilů a 493 000 motorů, čímž opakovaně navýšila svoji produkci v porovnání s rokem 2013 o 3 %.
 
Závod Kia Motors Slovakia má v rámci automobilové skupiny jihokorejského výrobce důležité postavení. Je to první a jediný evropský závod značky Kia, kde se modely cee’d a Venga vyrábějí exkluzivně pro evropský trh. Vyráběné modely tvoří až 56 % z prodaných automobilů značky Kia v Evropě.
 
„Od spuštění sériové výroby v roce 2006 produkce v našem závodu kontinuálně roste. Postupně jsme se díky našim výsledkům zařadili mezi největší výrobce a vývozce na Slovensku, čímž přispíváme nejen k ekonomickému rozvoji žilinského regionu, ale také celé země. I přes složitou situaci na mezinárodním automobilovém trhu, své aktivity nadále rozvíjíme. Aktuálně se připravujeme na spuštění třetí pracovní směny v hale na výrobu motorů,“ komentoval Eek-Hee Lee, prezident a CEO společnosti Kia Motors Slovakia.
 
Klíčový model Kia cee’d tvoří od začátku výroby polovinu celkové produkce. Následuje SUV Kia Sportage s 39% zastoupením. Podíl malého rodinného MPV Kia Venga představuje 5 % z celkového objemu vyrobených vozidel.
 
Nejvíce automobilů od roku 2006 závod dodal do Ruska (20 %), Velké Británie (11 %), Německa (10 %), Španělska (6 %) či Itálie (6 %).
 
Nejžádanějšími motory za stejné období byly 1,6 l zážehový (25 %), 1,6 l vznětový motor (18,5 %) a dvoulitrový zážehový (17 %).
 
Do první trojky nejoblíbenějších barev ze strany zákazníků patří černá (19 %), bílá (19 %) a stříbrná (13 %).