kia na slovensku vyrobila rekordní počet aut | Aktuality | autoweek.cz

Kia na Slovensku vyrobila rekordní počet aut

Kia na Slovensku vyrobila rekordní počet aut

08.11.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia Motors Slovakia letos vyrobila více než 253 000 vozů. Už začátkem listopadu překonala loňskou celoroční rekordní produkci. Výroba v říjnu překročila hranici 30 000 automobilů, což představuje meziroční nárůst o 35 %.

Kia ve svém výrobním závodu na Slovensku zaznamenala rekordní měsíc říjen a výrobou 253 000 vozů překonala produkci za celý uplynulý rok 2011, kdy vyrobila 252 252 vozů. V říjnu bylo v Žilině vyrobeno více než 30 000 automobilů, což pro Kia Motors Slovakia představuje meziroční růst o 35 %. Od zahájení výroby v roce 2006 je to navíc v historii závodu rekordní objem produkce za jeden měsíc. Letošním cílem byla produkce 285 000 vozů, což se zřejmě podaří překonat.

Závod Kia Motors Slovakia tento nárůst zaznamenal díky zavedení třetí výrobní směny a také spuštění výroby dvou nových modelů z řady cee´d. Růst produkce v posledních měsících do jisté míry souvisí s poptávkou po novém kombi Kia cee´d SW, které žilinský závod Kia od konce srpna dodává do celé Evropy.

Skutečným motorem růstu ale je SUV Sportage. Během prvních deseti měsíců tohoto roku zaznamenala Kia meziroční nárůst výroby modelu cee´d, u něhož nastoupila do výroby nová generace, o 10 %. Produkce modelu Sportage ale dosáhla rekordní nárůstu o 41 %. Třetí vyráběnou modelovou řadou je malé MPV Venga. V prvním čtvrtletí roku 2013 je plánováno zahájení výroby nové generace třídveřové verze modelu pro_cee´d.

Za stejné období vyrobil závod také více než 397 000 motorů, čímž si Kia Motors Slovakia zaevidovala nárůst o 29 %.

"Pro tento rok jsme si stanovili plán vyrobit  285 000 automobilů. Jsem velmi rád, že díky píli našich kvalifikovaných zaměstnanců se nám daří  tento plán průběžně naplňovat. Růst výroby podporují atraktivní modely cee'd a Sportage. Děláme vše pro to, abychom udrželi jejich vysokou kvalitu a uspokojili tak naše zákazníky. Za tímto účelem se snažíme rozvíjet i kompetence a dovednosti našich zaměstnanců pomocí školení, které pro ně pravidelně organizujeme, a to jak doma, tak ve Výzkumném a vývojovém středisku v Namyangu," řekl prezident a CEO společnosti Kia Motors Slovakia Eek-Hee Lee.

Výsledky dosahované Kia Motors na Slovensku a její prodej v Evropě jsou v ostrém kontrastu s postavením evropských automobilek. Ford už ohlásil uzavření závodů v Belgii a Anglii, Fiat omezuje produkci v Itálii, značné problémy má PSA Peugeot Citroen ve Francii. Oznámení o rekordní produkci v Žilině paradoxně přišlo právě v den, kdy si evropské automobilky v Bruselu vymodlily na EU opatření pro podporu automobilového průmyslu v Evropě CARS 2020.