kia nabídne pohled do budoucnosti | Aktuality | autoweek.cz

Kia nabídne pohled do budoucnosti

Kia nabídne pohled do budoucnosti

04.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia na veletrhu CES 2019 předvede nové technologie prostřednictvím interaktivního exponátu Space of Emotive Driving, nastavování kabiny na základě lidských smyslů a analýzy emocí pomocí umělé inteligence Kia R.E.A.D. a koncept SEED Car jako řešení mikro-mobility ve městech.
Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019 (Consumer Electronics Show), který se uskuteční od 8. do 11. ledna v Las Vegas, automobilka Kia představí techniku pro epochu post-autonomního řízení. Kia vychází ze své vize Za hranicemi autonomního řízení pro vozidla s trvalou konektivitou, prezentované na veletrhu CES 2018. Letos prostřednictvím interaktivního exponátu Space of Emotive Driving (Prostor řízení na bázi emocí) vyhlíží epochu, kdy bude autonomní řízení skutečností.
 
R.E.A.D. (Real-time Emotion Adaptive Driving) - řízení přizpůsobující se emocím v reálném čase
Hlavní součástí vize Space of Emotive Driving (Prostor řízení na bázi emocí), prezentované automobilkou Kia na veletrhu CES 2019, je nový systém R.E.A.D. (Real-time Emotion Adaptive Driving), tedy řízení přizpůsobující se emocím v reálném čase, jako celosvětově první optimalizované interaktivní prostředí kabiny zaměřené na lidské smysly, analyzující emoce pomocí umělé inteligence.
 
Systém R.E.A.D. dokáže optimálně nastavovat kabinu vozidla a přizpůsobovat ji uživateli tím, že v reálném čase analyzuje stav emocí řidiče prostřednictvím technologie rozpoznávání biosignálů pomocí umělé inteligence.
 
Systém R.E.A.D. se prezentuje společně s technologií V-Touch, která je celosvětově prvním systémem virtuálního dotykového ovládání gesty. V-Touch pomocí 3D kamery sleduje oči a konečky prstů uživatelů, a umožňuje tak cestujícím ovládat různé palubní funkce prostřednictvím decentního projekčního displeje. Všichni cestující prostřednictvím jednoduchých gest pomocí prstů mohou měnit nastavení prostředí v kabině, jako je osvětlení, topení, ventilace, klimatizace nebo zábavní systémy, čímž odpadá potřeba tlačítek nebo dotykové obrazovky.
 
Další funkcí pokrokového systému R.E.A.D. jsou sedadla Kia vibrující v reakci na přehrávanou hudbu, aby cestující mohli své oblíbené skladby nejen slyšet, ale i ‚cítit‘. Vibrační sedadla lze rovněž nastavit do masážního režimu.
 
Technologie R.E.A.D. na vlastní kůži
Kia ukáže speciálně navržené experimentální moduly, které ukazují možnosti systému R.E.A.D. Veřejnost si bude moci vůbec poprvé v historii vyzkoušet palubní technologie, které rozpoznávají fyziologické emoce lidí na základě výrazu jejich tváře, elektrodermální aktivity a srdečního rytmu. Návštěvníci veletrhu CES si také budou moci ověřit, jak senzorické prvky v reálném čase reagují na změny jejich emocí.
 
R.E.A.D. Me je kokpit pro jednu osobu, který analyzuje stav emocí řidiče a vytváří náladové prostředí na základě úsudku s využitím technologií R.E.A.D., které zahrnují rozpoznávání výrazů tváře nebo vibrační sedadla. Součástí takto uzpůsobeného prostředí budou na míru generované zvuky a vůně v návaznosti na aktuální rozpoložení cestujícího.
 
R.E.A.D. Now představuje kokpit pro dvě osoby, který simuluje autonomní vůz navrhující trasu a zábavu na základě analýzy nálady řidiče. Cestující si budou moci vyzkoušet systém V-Touch pro ovládání pomocí gest k hraní her, výběru hudby, úpravu prostředí nebo procházení informací na Internetu.
 
R.E.A.D. Motion představuje kokpit pro čtyři osoby simulující mobilní pracovní prostor, jenž bude podle očekávání klíčovou předností života s autonomními vozidly. Cestující si budou moci vyzkoušet roli výkonného manažera, který se připravuje na služební cestu a pomocí ovládání V-Touch si prochází svůj rozvrh, zápisy z jednání, e-maily atd.
 
Vize mobility budoucnosti v chytrých městech
Kia na veletrhu CES 2019 rovněž prezentuje možné řešení mobility pro chytrá města v podobě konceptu SEED Car. SEED Car je elektrické čtyřkolové jízdní kolo s dojezdem 100 km založené na hybridním pohonu pomocí pedálů a elektřiny. Pro delší cesty je součástí většího autonomního vozidla BIRD Car pro kyvadlovou dopravu s delším dojezdem. Jakmile se uživatel dostane do vzdálenosti 100 km od konečného cíle ve městě, může cestu dokončit  SEED Caru.
 
  • Kia nabídne pohled do budoucnosti
  • Kia nabídne pohled do budoucnosti
  • Kia nabídne pohled do budoucnosti
  • Kia nabídne pohled do budoucnosti
  • Kia nabídne pohled do budoucnosti