kia slaví 10 let výroby na slovensku | Aktuality | autoweek.cz

Kia slaví 10 let výroby na Slovensku

Kia slaví 10 let výroby na Slovensku

08.12.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia v Evropě už vyrobila přes 2,5 milionu vozů a 3,8 milionu motorů. Investice do výrobního závodu ve slovenské Žilině již dosáhly 1,7 miliardy eur a se zahrnutím dodavatelských firem bylo na Slovensku vytvořeno více než 20 000 nových pracovních míst. Připravuje se 3. generace modelu cee’d.
Společnost Kia Motors slaví deset let od zahájení výroby v Evropě. Od oficiálního spuštění sériové výroby dne 7. prosince 2006 opustilo výrobní linky žilinského závodu Kia Motors přes 2,5 milionu vozidel a 3,8 milionu motorů.
 
Za poslední desetiletí se Kia stala jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů, výrobců, exportérů a daňových poplatníků na Slovensku. Společnost na Slovensku vytvořila přes 20 000 nových pracovních míst, uvažujeme-li zaměstnance samotného závodu a pracovníky 40 nejdůležitějších dodavatelů. Samotná Kia v rámci svého závodu zaměstnává 3800 lidí.
 
Kia na Slovensku v současnosti vyrábí vozy modelových řad cee’d, Sportage a Venga, které vyváží do 95 zemí celého světa. Z vozů vyrobených v Žilině tvoří 14 % verze s pravostranným řízením.
 
Prvotní investice do výstavby závodu představovaly 700 milionů eur. Výrobce průběžně investoval do výroby nových modelů a zavádění nových technologií v tomto výrobním závodu, a tak úhrnné investice automobilky v tomto regionu doposud narostly přibližně na 1,7 miliardy eur. V roce 2016 investovala Kia v Žilině na 60 milionů eur. V roce 2017 plánuje investovat dalších 130 milionů eur do modernizace stávajícího produktového portfolia této automobilky. Půjde o investice související s přípravou sériové výroby 3. generace modelu cee’d. Ta se má veřejnosti představit na podzim roku 2017 a prodej začne začátkem roku 2018. Technika bude vycházet z koncernového sourozence Hyundaie i30.
 
Společnost Kia Motors Slovakia na Slovensku doposud odvedla 320 milionů eur na dani z příjmu právnických osob. Započteme-li veškeré daňové odvody a celní poplatky, Kia odvedla do státního rozpočtu a místním samosprávám čtyřnásobek částky, kterou čerpala na investičních pobídkách a daňových úlevách.
 
Nejoblíbenějším modelem Kia, vyráběným v Žilině, je řada cee’d, jejíž podíl v rámci všech zde doposud vyrobených vozidel činí 45 %. Následuje současný evropský bestseller této automobilky, model Kia Sportage.
 
Součástí slovenského závodu jsou i dvě motorárny. Zde vyráběný vznětový motor 1,6 l tvoří 20 % dosavadní výroby pohonných jednotek, většinu (53 %) ze 3,8 milionu zde vyrobených motorů však představují zážehové motory. Bezmála polovina motorů, vyrobených závodem Kia, se dodává automobilce Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích.
 
Každým dnem Kia vypraví dva vlaky a 90 kamionů, které zákazníkům z 95 zemí celého světa rozvezou 1400 automobilů. Od roku 2006 vyváží Kia většinu svých vozů do Ruska (18 %), Velké Británie (12 %), Německa (9 %), Španělska (6 %) a Itálie (6 %).
 
Žilinský závod uspokojil i celou řadu jedinečných objednávek celých flotil pro slovenské a polské policejní sbory, Českou poštu, slovenské zástupce mezinárodní autopůjčovny nebo největšího farmaceutického výrobce a mobilního operátora v Polsku.
 
Nejdelší pracovní historií se může pochlubit zaměstnanec, který pro tuto společnost pracuje přesně 12 let, sedm měsíců a čtyři dny. Více než 800 lidí pracuje pro Kia Motors Slovakia více než 10 let a bezmála 2800 lidí déle než 5 let. Kia pro své pracovníky od roku 2006 uspořádala 8900 školicích kurzů.
 
  • Kia slaví 10 let výroby na Slovensku
  • Kia slaví 10 let výroby na Slovensku