kia sportage 4. generace | Aktuality | autoweek.cz

Kia Sportage 4. generace

Kia Sportage 4. generace

19.08.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia Motors na autosalonu ve Frankfurtu představí nové kompaktní SUV - čtvrtou generaci modelu Sportage. Do prodeje přijde v průběhu roku 2016.
Konkurence v segmentu kompaktních SUV přitvrzuje. Proti dlouhodobě kralujícímu Nissanu Qashqai a Volkswagenu Tiguan nastupuje nový vysoce ambiciózní konkurent Renault Kadjar. Kia Sportage, dosud bojující o třetí pozici s Hyundaiem iX35 a Fordem Kuga, nehodlá dát své postavení lacino. V září se ve Frankfurtu představí ve své zcela nové podobě už čtvrtá generace tohoto úspěšného modelu ze slovenské produkce.
 
Nová Kia Sportage byla navržena evropským designovým centrem značky ve Frankfurtu. Zaujme dynamickým a energickým designem při zachování všech charakteristických stylistických znaků vozů Kia. Současně představuje budoucí tvář všech modelů Kia. Kia zatím zveřejnila jen pár náčrtů, ale je jisté, že vůz bude hodně blízký konceptu Kia KX3, představenému vloni na autosalonu v čínském Kantonu (Kuang-čou).
 
Nová generace Sportage bude mít stejný technický základ jako nová generace Hyundaie Tucson, která se představila nedávno na zcela nové platformě. Samozřejmě bude na výběr pohon předních kol nebo pohon všech kol 4WD vyvinutý ve spolupráci se společností Magna International.
 
Vnitřní prostor modelu Sportage propojuje jednoduchý moderní styl s vysoce kvalitními materiály. Kia slibuje nejkultivovanější a nejkvalitnější interiér, jaký kdy vytvořila. Současně by měl přinést zjednodušení v ovládání s menším počtem ovladačů.
 
Kia zatím neupřesnila pohonné jednotky, ale dá se očekávat, že se mezi nimi objeví i nový malý přeplňovaný zážehový tříválec 1,0 T-GDI s vysokotlakým (20 MPa) přímým vstřikováním a turbodmychadlem Twin Scroll, zatím představený ve verzi o výkonu 88 kW (120 k) při 6000/min a s točivým momentem 172 N.m v rozsahu 1500 až 4100/min. Při stejném výkonu jako motor 1,6 GDI má nižší spotřebu. Motor byl vyvinut ve výzkumném středisku v Namyangu a poprvé se představil v novém voze cee’d GT Line.
 
Koncept KX3 byl vybaven čtyřválcem 1,6 GDI o výkonu 90 kW (123 k) a stejným motorem v přeplňované verzi 1,6 T-GDI o výkonu 147 kW (200 k) s točivým momentem 265 N.m.
 
V kombinaci s turbodieselem 1,6 CRDi o výkonu 98 kW a s točivým momentem 285 N.m bude k dispozici i nová sedmirychlostní dvouspojková převodovka 7DCT pocházející z vlastního vývoje centra v Namyangu.
 
Připravuje se i verze s čistě elektrickým pohonem, vycházejícím z vozu Kia Soul EV.
 
Výroba se v Žilině rozeběhne do konce roku a prodej začne během roku 2016.
  • Kia Sportage 4. generace
  • Kia Sportage 4. generace
  • Kia Sportage 4. generace
  • Kia Sportage 4. generace
  • Kia Sportage 4. generace
  • Kia Sportage 4. generace
  • Kia Sportage 4. generace