kia stonic - doplňující informace | Aktuality | autoweek.cz

Kia Stonic - doplňující informace

Kia Stonic - doplňující informace

21.06.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia předvedla zcela nový malý crossover, který je do značné míry zvýšenou verzí modelu Rio, ovšem s velmi atraktivní karoserií, dodávající vozu podobu skutečného SUV.
Kia Stonic sice na pohled působí dojmem vozu určeného pro jízdu v terénu, tedy konkurenta Opelu Mokka X nebo Jeepu Renegade, ve skutečnosti jde o crossover určený především pro městský provoz. Nebude se tedy nabízet s pohonem kol, protože v tomto segmentu o něj mají kupující minimální zájem. Půjde tedy o malý automobil konkurující především evropským bestsellerům Renaultu Captur nebo Peugeotu 2008 resp. připravovaným novinkám Opel Crossland X nebo Ciutroën C3 Aircross.
 
Po technické stránce je Stonic velmi blízký modelu Rio. Vůz s délkou 414 cm, šířkou 176 cm a rozvorem 258 cm (jako Rio) má objem zavazadlového prostoru 352 l resp. 1155 l po sklopení zadních sedadel. Zvýšila se ale světlá výška na 180 mm a pro jízdu mimo zpevněné cesty je k dispozici zlepšený systém kontroly trakce schopný přibrzdit protáčející se kolo a přesměrovat točivý moment na druhou stranu. Zavěšení kol je ortodoxní se vzpěrami typu McPherson vpředu a vlečenou zadní nápravou a podařilo se dosáhnout nízkou polohu těžiště. Motory budou přeplňovaný tříválec Kappa 1,0 T-GDI a čtyřválce Gamma 1,25 a 1,4 l spolu s turbodieselem řady U 1,6 CRDi.
 
Modelu Rio se podobá i tradičně řešená přístrojová deska s klasickými ovladači a tlačítky, které doplňují ovladače na volantu. Chytrý telefon lze propojit s vozem prostřednictvím platforem Android Auto nebo Apple CarPlay, které jsou součástí základní výbavy a ovládají se prostřednictvím dotykového displeje infotainmentu.
 
Kia Stonic přijde do prodeje v říjnu a vyrábět se bude, stejně jako Rio, v Jižní Koreji v závodě Sohari. Pro značku Kia půjde o klíčový model, protože podle její prognózy se v roce 2020 bude každé desáté auto prodané v Evropě patřit právě do tohoto segmentu, který v té době má objemem prodeje předstihnout kompaktní SUV, reprezentovaná nejprodávanějším modelem značky v Evropě Sportage.
Foto Rudolf Karpat(Autožurnál/AutoBest)

  • Kia Stonic - doplňující informace
  • Kia Stonic - doplňující informace
  • Kia Stonic - doplňující informace
  • Kia Stonic - doplňující informace
  • Kia Stonic - doplňující informace