kia telluride – pohled do budoucnosti luxusních suv | Aktuality | autoweek.cz

Kia Telluride – pohled do budoucnosti luxusních SUV

Kia Telluride – pohled do budoucnosti luxusních SUV

15.01.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Koncept Kia Telluride předvádí nové technické možnosti ve velkém SUV. Současně naznačuje nový styl možného velkého SUV, který by u této značky mohl objevit. Telluride ukazuje nové funkce v oblasti wellness a zdraví, čímž opět posouvá hranice jízdního komfortu.
Kia Motors na mezinárodním autosalonu NAIAS 2016 v Detroitu předvedla vizi velkého luxusního SUV Telluride. Sedmimístný koncept přináší moderní techniku zaměřenou na pohodlí posádky vozu. Koncept Kia Telluride vychází ze stávající platformy automobilky Kia. Naznačuje úmysl značky nabídnout v budoucnosti velké luxusní sedmimístné SUV v kategorii nad současným modelem Sorento. Kia v tomto segmentu v roce 2009 uvedla model Borrego, jenže ten vzhledem k rostoucí ceně benzinu neuspěl. V tomto ohledu je nyní situace postatně llepší..
 
Telluride používá klasické přední dveře v kombinaci se zadními dveřmi otevíranými protisměrně v úhlu 90°, čímž vzniká velkorysá brána do přehledného interiéru se čtveřicí samostatných sedadel, zdánlivě se vznášejících v prostorné kabině před sklopenou lavicí třetí řady. Sedadla v prostřední řadě, která lze naklápět vzad prakticky až do lůžkové úpravy, nabízejí i sklopné opěrky nohou pro maximální komfort cestujících.
 
V opěradlech všech čtyř sedadel je několik výřezů, v nichž jsou zabudovány inteligentní snímače sbírající důležité informace o zdravotním stavu cestujících. Tato data se zobrazují na displejích začleněných do vnitřního obložení dveří a poté se synchronizují s „omlazujícím“ terapeutickým systémem LER (Light Emitted Rejuvenation). Součástí systému LER je velký křídlovitý panel z LED diod upevněný pod střešním oknem, produkující terapeutické světelné obrazce s cílem potlačit tzv. pásmovou nemoc (desynchronismus) a snižovat únavu cestujících.
 
Další zajímavostí je možnost ovládání gesty ruky s tenkým dotykovým páskem interaktivního ovládání Swipe Command upevněným na středové konzoli ve druhé řadě sedadel. Cestujícím tak umožňuje rychle procházet a volit média pro prémiovou audiosoustavu Harman Kardon se sedmi reproduktory nebo přenosná sluchátka Harman Kardon, která se po odložení do konzole začnou bezdrátově dobíjet. Přihrádka v přední středové konzoli podporuje bezdrátové dobíjení mobilních telefonů.
 
Nápadné komponenty s moderním ztvárněním, použité na přístrojové desce, ve výplních dveří a na volantu, byly vyrobené technologií 3D tisku, což bylo u značky Kia použito poprvé. 
 
Kabinu i exteriér konceptu Telluride navrhlo kalifornské designové centrum KDCA (Kia Design Center America) v Irvine v Kalifornii. Telluride je o 11 cm vyšší (180 cm), 12 cm širší (201 cm) a o 24 cm delší (500 cm) než současný model Sorento. Upravený podvozek má rozvor prodloužený o 30 cm na 308 cm.
 
Pohonná jednotka konceptu Telluride se skládá ze zážehového V6 3,5 l s přímým vstřikováním paliva (GDI) a trakčního elektromotoru. Dosahuje celkového výkonu 294 kW (400 k) - 198 kW od motoru  V6 a 96 kW od elektromotoru. Výkon se přenáší na všechna čtyři kola prostřednictvím vyspělého systému AWD.
 
Uvedení konceptu Telluride do sériové výroby nyní Kia neplánuje, avšak v minulosti již uvedla na trh mnohé produkční vozy, do nichž se promítla podoba předchozích konceptů. S velkým SUV automobilka Kia ale výhledově počítá.
  • Kia Telluride – pohled do budoucnosti luxusních SUV
  • Kia Telluride – pohled do budoucnosti luxusních SUV
  • Kia Telluride – pohled do budoucnosti luxusních SUV
  • Kia Telluride – pohled do budoucnosti luxusních SUV