kia xceed plug-in hybrid už ve výrobě | Aktuality | autoweek.cz

Kia XCeed Plug-in hybrid už ve výrobě

Kia XCeed Plug-in hybrid už ve výrobě

09.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia Motors Slovakia úspěšně spustila sériovou výrobu Plug-in hybridní verze crossoveru XCeed.
Zahájení výroby nového elektrifikovaného modelu XCeed Plug-in hybrid následuje jen několik měsíců po spuštění výroby modelu Ceed Sportswagon PHEV a je dalším krokem ve strategii postupné elektrifikace značky Kia. Příchodem těchto modelů přináší Kia elektrifikovaný pohon poprvé do segmentu kompaktních rodinných automobilů.
 
Nové hnací ústrojí spojuje 8,9 kWh lithio-ion-polymerový akumulátor, 44,5 kW trakční elektromotor a úsporný čtyřválec 1,6 l GDI s přímým vstřikováním paliva. Celkový systémový výkon je 104 kW (141 k) a točivý moment 265 N.m. Ceed Sportswagon Plug-in hybrid ujede na čistě elektrický pohon až 60 km na jedno nabití akumulátoru, zatímco XCeed Plug-in hybrid až 58 km.
 
Oba modely jsou vybavené novým virtuálním zvukovým systémem motoru. Jde o zvukový výstražný systém, který se aktivuje pouze v elektrickém režimu při nízkých otáčkách a také při couvání. Systém generuje zvuky, aby spolehlivě informoval chodce o přítomnosti vozidla a zvýšil tak jejich bezpečnost.
 
„Oba modely představují novu důležitou fázi značky Kia, kdy uvádíme vyspělá hnací ústrojí příští generace do nejširší modelové řady Ceed. Prodeje rodiny Ceed během roku 2019 meziročně vzrostly o 46 %, přičemž nová elektrifikované provedení pohonu atraktivitu modelů Ceed ještě posílí. Během roku 2019 představovaly elektrifikované modely přibližně jednu sedminu vozů Kia prodaných v Evropě, přičemž tento trend se ještě zrychluje. Naše současné modely s mild-hybridním, hybridním či plug-in hybridním pohonem i naše elektromobily v různých segmentech zájemcům nabízejí široké možnosti volby a nižší provozní náklady,“ uvedl COO společnosti Kia Motors Europe Emilio Herrera.
 
Plug-in hybridní modely Kia XCeed a Ceed Sportswagon se vyrábějí v jediném evropském výrobním závodě značky Kia ve slovenské Tepličke nad Váhom u Žiliny. Na tyto modely se vztahuje standardní sedmiletá tovární záruka Kia s omezením na 150 000 km rozšířená i na velkokapacitní akumulátor a novou hnací soustavu. Kia XCeed PHEV se na evropských trzích včetně České republiky objeví v druhém čtvrtletí roku 2020.