kia zahájila výrobu elektromobilu soul ev | Aktuality | autoweek.cz

Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV

Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV

13.06.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia Motors zahájila sériovou výrobu nového elektromobilu Kia Soul EV. Bude to první elektromobil značky Kia, který se bude prodávat mimo Koreu.

Soul EV se vyrábí v korejském závodě Kia Gwangžju. Zpočátku se počítá s výrobou 5000 elektromobilů ročně. První vozidla, která sjela z výrobní linky, jsou určena pro vybrané evropské trhy. Prodej v Evropě včetně České republiky bude zahájen ve druhé polovině letošního roku.

 

Soul EV je již druhou generací elektromobilů Kia. V jeho konstrukci byly využity zkušenosti z vývoje elektromobilu Kia Ray EV a každodenního provozu flotily těchto vozů během uplynulých tří let.

 

Soul EV má v evropské verzi kombinovaný dojezd 212 km díky vysokokapacitní sadě 192 lithio-polymerových akumulátorů s kapacitou 27 kWh. Sada akumulátorových článků je uložena pod podlahou interiéru.

 

Elektromobil Soul EV za svůj výjimečný dojezd vděčí především hustotě energie akumulátorových článků 200 Wh/kg, která je nejlepší v automobilovém průmyslu. K tomu se přidávají nejmodernější systémy s nízkou spotřebou energie, mezi něž patří nové tepelné čerpadlo, chytrý systém přívodu vzduchu a nový individuální ventilační systém. Uvedené systémy maximalizují dojezd efektivním využíváním energie pro funkce topení, ventilace a klimatizace. Soul EV používá také rekuperaci kinetické energie pro nabíjení akumulátoru při setrvačné jízdě a brzdění.

 

Trakční elektromotor má výkon 81,4 kW (110 k) a bez jakékoli prodlevy poskytuje točivý moment 285 N.m přenášený na přední kola prostřednictvím jednostupňového redukčního převodu. Dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,2 s a nejvyšší rychlost 145 km/h.

 

K nabíjení elektromobilu Soul EV lze využít jakoukoli běžnou domácí elektrickou zásuvku. Palubní nabíječka s výkonem 6,6 kW na střídavý proud umožňuje plné nabití akumulátoru elektromobilu Soul EV během pěti hodin. Nabití na 80 % lze dosáhnout za 25 minut s nabíječkou o výkonu 100 kW na stejnosměrný proud (33 minut při 50 kW).

 

  • Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV
  • Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV
  • Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV
  • Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV
  • Kia zahájila výrobu elektromobilu Soul EV