kia zvažuje výrobu elektromobilů v evropě | Aktuality | autoweek.cz

Kia zvažuje výrobu elektromobilů v Evropě

Kia zvažuje výrobu elektromobilů v Evropě

10.04.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia by už brzy mohla vyrábět elektricky poháněná auta v Evropě. Akumulátory pro ně by se mohly dodávat i z České republiky.
Provozní ředitel společnosti Kia Emilio Herrera uvedl, že automobilka zvažuje výrobu vozidel s elektrickým pohonem v Evropě, aniž by upřesnil, který model by to mohl být. V jediné evropské továrně značky Kia, na předměstí Žiliny na Slovensku, se vyrábějí modely Ceed, Sportage a Venga poháněné zážehovými a vznětovými motory. Také tyto motory se z velké části vyrábějí v tomto závodě. Vybudování produkční linky pro elektromobily v Evropě by minimalizovalo riziko narušení dodávek.
 
„Víme, že naši dodavatelé LG Chemical a SK Innovation hledají možnosti výroby akumulátorů v Maďarsku, České republice a na Slovensku,“ doplnil Herrera.
 
Herrera řekl, že mu nevadí současná malá poptávka po elektrických vozidlech v Evropě, protože prodej elektromobilů na mnoha trzích EU dramaticky roste díky různým dotacím a daňovým úlevám. Kia v současné době v Evropě prodává elektricky poháněnou verzi svého malého crossoveru Soul z korejské produkce. Herrera tvrdí, že by Kia mohla v EU prodávat více vozů Soul EV pokud by neexistovala omezení dodávek z výrobního závodu v Koreji.
 
„Dnes naším problémem není, zda můžeme tato auta prodávat, ale kolik jich z Koreje dostaneme,“ řekl Herrera.
 
Kia v loňském roce v Evropě prodala více elektricky poháněných vozů Soul než verzí se spalovacími motory. Nová generace modelu Soul, která v současné době přichází na evropské trhy, už se zde nabízí jen s elektrickým pohonem. Podle metodiky WLTP má e-Soul dojezd až 452 km s akumulátorem s kapacitou 64 kWh nebo 277 km s akumulátorem 39,2 kWh.
 
Kia už ale naznačila i další plně elektricky poháněné auto v podobě konceptu Imagine by Kia, představeného nedávno na autosalonu v Ženevě. Elektrifikovaná řada vozů Kia v současné době zahrnuje také plug-in hybridní verze crossoveru Niro a obou karosářských podob modelu Optima, všechny vyráběné v Jižní Koreji. Z produkce slovenského závodu KMS v Žilině Kia dodává plug-in hybridní verze svého kompaktního kombi Ceed a na stejném základě připravuje i jeho crossoverová varianta XCeed. Kromě toho se v Žilině vyrábějí také mild-hybridní varianty hatchbacku a kombi Ceed a SUV Sportage.
 
Tyto modely pomohou společnosti Kia snížit emise CO2 podle předpisů EU, nicméně pro dosažení hodnoty 95 g/km v roce 2021, aby se vyhnula drastickým pokutám, potřebuje mít i stabilní dodávky vozidel s plně elektrickým pohonem. Podle analýzy PA Consulting je společnost Hyundai-Kia schopna snížit současných 122 g CO2/km až na průměrnou hodnotu 96,1 g/km. Herrera uvádí, že Kia, aby se vyhnula platbě pokut v EU, bude muset do roku 2021 každoročně prodat 32 000 elektromobilů.