kodiaq rs se prohnal po nürburgringu | Aktuality | autoweek.cz

Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu

Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu

14.06.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pro první prezentaci nové vrcholné verze modelu Kodiaq si Škoda vybrala pro velké SUV trochu nezvyklé místo - okruh Nürburgring resp. jeho legendární Severní smyčku. Po Nordschleife se prohnal sedmimístný Kodiaq RS a za jeho volantem seděla Sabine Schmitzová.
Škoda Kodiaq RS teprve čeká na svou oficiální světovou premiéru. Tato nejvýkonnější verze velkého SUV už ale na sebe připoutala pozornost - na nejsledovanějším okruhu světa Severní smyčce Nürburgringu. Aby se podařilo zajet co možná nejrychlejší čas, nenechal tým značky Škoda nic náhodě a vybral i špičkového řidiče. Těžko by se našel někdo, kdo zná Nordschleife tak dokonale jako Sabine Schmitzová, která zde dvakrát vyhrála závod na 24 hodin a s nejrůznějšími vozy už na okruhu nakroužila přes 30 000 kol.
 
„Nordschleife je o neuvěřitelná závodní trať. Každý na světě ji zná. Je slavná, odehrála se tu spousta dramat s dobrými i špatnými konci. Řídit tady auto je skvělý pocit. Bojujete s tratí i počasím. Někdy je tu slunečno a o pět kilometrů dál silně prší. Už jsem tu závodila i ve sněhu. Okruh je hodně dlouhý a nevyzpytatelný. Je to výzva,” popisuje horský okruh v lesích pohoří Eifel Sabine Schmitzová.
 
Pro rekordní pokus nemělo sedmisedadlové SUV s pohonem všech čtyř kol žádnou zvláštní úpravu. Vyjelo přesně v takové podobě, v jaké se v říjnu představí veřejnosti a následně přijde do prodeje. Pouze některé detaily před oficiální premiérou zatím skrývalo maskování.
 
„Auto sportovně vypadá i jede. Řídí se krásně. Neměnili jsme na autě vůbec nic. Myslím si, že když chceme zajet rekord trati, mělo by být auto takové, jaké si ho budete moci koupit. Jinak by to nedávalo smysl. Chci ukázat lidem, jak dobré je auto, které si mohou koupit,” řekla Sabine Schmitzová o Kodiaqu RS.
 
Kvality auta potvrzuje i František Drábek, který ze své pozice vedoucího produktové řady Compact zná vůz Škoda Kodiaq RS, naprosto dokonale. Právě on usedl vedle Sabine Schmitzové. „RS znamená rallye sport a odráží historii značky Škoda v motorsportu. S jedním autem mohou bezpečně odvézt rodinu a zároveň závodit na okruhu jako je tento,” charaterizuje Drábek Kodiaq RS.
 
Nürburgring přivítal Sabine Schmitzovou, Františka Drábka a vůz Škoda Kodiaq RS slunečným počasím, které není na Nordschleife úplně obvyklé. Ve dvě hodiny po poledni přišel čas na to, aby se Kodiaq RS vydal vstříc rekordní jízdě na Nordschleife. Poháněl jej nový motor 2,0 BiTDI s výkonem 176 kW (239 k). Jeho sportovní zvukový projev ještě podtrhuje systém Dynamic Sound Boost.
 
„Můj styl? Vždycky se snažím být co nejrychlejší. Ráda dělám něco extra. Plán na rekord? Plný plyn a zůstat na trati, brzdit co nejpozději před zatáčkou a pak zas co nejdříve zrychlovat,” přibližuje se smíchem svůj plán Schmitzová.
 
Sabine Schmitzová aktivuje sportovní režim a Škoda Kodiaq RS vyráží na trať. Sabine Schmitzová sedmimístné SUV s bílým maskovacím polepem vůbec nešetří. Kodiaq RS v rychlosti vysoko přes 200 km/h proťal cílovou pásku v čase 9 minut 29 sekund a 84 setin - jaklo nejrychlejší sedmimístné SUV na Nordschleife!
 
„Jooo, byla to zábava. Auto bylo stabilní, brzdy skvěle fungovaly. Opravdu to bylo zábavné,” raduje se Sabine Schmitzová. „Bylo to rychlé, ale celou dobu jsem se cítil bezpečně,” ocenil její výkon Drábek. „To doufám,” usmála se Schmitzová.
 
 
  • Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu
  • Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu
  • Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu
  • Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu
  • Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu
  • Kodiaq RS se prohnal po Nürburgringu