kombi opel astra sports tourer | Aktuality | autoweek.cz

Kombi Opel Astra Sports Tourer

Kombi Opel Astra Sports Tourer

12.01.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Opel zahájil předprodej kombi Astra Sports Tourer. Stejně jako hatchback využívá novou lehkou architekturu GM D2XX, která snížila hmotnost vozu až o 200 kg. K zákazníkům přijde začátkem jara. Proti srovnatelným verzím s karoserií hatchback bude kombi Sports Tourer dražší o 25 000 Kč.
Na kombi verzi Sports Tourer tradičně připadá asi 30 % prodeje modelu Astra v Evropě. V České republice by tento podíl měl být větší. Pro české prodejce značky je tato verze důležitá i vzhledem k její významné roli při oslovování fleetové klientely.
 
Podoba kombi Sports Tourer navazuje na dynamické linie základního pětidveřového hatchbacku Astra přesně v souladu se stylem zavedeným šéfdesignérem Markem Adamsem.
 
Nová Astra Sports Tourer má délku 4702 mm, takže spolu s dalšími rozměry je navenek prakticky stejně velká jako předchozí model. Uvnitř však nabízí větší prostor pro posádku, a to také na zadních sedadlech. Více místa je i pro zavazadla - maximální objem zavazadlového prostoru je až 1630 l.
 
Lehká konstrukce nosné struktury umožnila snížení hmotnosti vozu až o 200 kg. K tomuto přispělo využití vysoce pevných ocelí, modifikace na podvozku a použití nové výrobní technologie. V základní verzi má Astra Sports Tourer pohotovostní hmotnost jen 1263 kg, což je o 130 kg méně, než u porovnatelného modelu předchozí generace.
 
Nabídka motorů pokrývá výkony od 70 kW (95 k) do 147 kW (200 k). Zážehové i vznětové motory nejnovější generace o objemu od 1,0 do 1,6 litru mají přímé vstřikování paliva. Proti původní nabídce Astry se spolu se Sports Tourerem přidá ještě vznětový motor se dvěma turbodmychadly 1,6 BiTurbo CDTi s výkonem 118 kW (160 k) a točivým momentem 350 N.m. Tento motor bude posléze nabízen i pro hatchback.
 
Absolutní novinkou, kterou Astra uvedla do segmentu kompaktních vozů, a kterou samozřejmě dostane i kombi Sports Tourer, jsou inteligentní adaptivní světlomety IntelliLux LED, oceněné cenou SafetyBest 2015. Ty umožňují jízdu mimo město s trvale zapnutými dálkovými světly, aniž by oslňovaly ostatní řidiče. Světlomety rozsvěcením jednotlivých diod automaticky a kontinuálně přizpůsobují dosah a rozdělení světelného paprsku podle momentální situace v provozu. Když kamera zaregistruje světla protijedoucích vozidel nebo koncové světlá vpředu jedoucích aut, patřičné LED segmenty se deaktivují. Přitom zbytek silnice i okraje vozovky zůstávají stále jasně osvětlené. Unikátní LED světla proto významnou měrou zvyšují aktivní bezpečnost všech účastníků silničního provozu.
 
Kombi Sports Tourer lze již objednávat za cenu o 25 000 Kč zvýšenou proti srovnatelným verzím s karoserií hatchback. Tzn. základní verze Selection se zážehovým motorem 1,4 l přijde na 344 900 Kč. Součástí její základní výbavy je LED denní osvětlení, klimatizace, audiosystém R300, Bluetooth, elektricky ovládaná přední okna a vnější zrcátka, dělená zadní sedadla či dálkově ovládané centrální zamykání. V nízkých celkových provozních nákladech nové Astry Sports Tourer bude hrát významnou roli i nejdelší servisní interval ve třídě 30 000 km.
 
Opel v ČR pro první polovinu roku připravuje také rozšíření on-line asistenční a záchranné služby OnStar také na území České republiky.
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer
  • Kombi Opel Astra Sports Tourer