koncept budoucích pneumatik pro autonomní vozidla | Aktuality | autoweek.cz

Koncept budoucích pneumatik pro autonomní vozidla

Koncept budoucích pneumatik pro autonomní vozidla

08.03.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Goodyear na ženevském autosalonu představila svou vizi futuristických pneumatik Eagle-360, které vypadají úplně jinak než ty, které už 117 let vyrábí - mají totiž tvar koule.
V podobě kulovité pneumatiky z 3D tiskárny Goodyear nabízí svou představu budoucnosti pneumatik a inspirativní řešení pro budoucnost, kdy se běžnou součástí dopravy stanou autonomní vozidla.
 
Kulovitý tvar pneumatiky Goodyear Eagle-360 by měl zvýšit bezpečnost jízdy a ovladatelnost vozu. Pneumatiky, které se budou moci pohybovat ve všech možných směrech, přispějí ke zvýšení bezpečnosti. Aktivní technika pneumatice dovolí pohybovat se tak, aby se omezilo nebezpečí smyku na potenciálně nebezpečném povrchu, jako je náledí nebo při překonávání náhlých překážek, a vozidlo zůstalo na bezpečné dráze.
 
Kulovitý tvar Goodyear Eagle-360 poskytuje hladkou jízdu i díky tomu, že dovoluje plynulý příčný pohyb. To vozidlu pomáhá překonávat překážky, aniž by muselo měnit směr jízdy. Kulovitá pneumatika zvládá i obrat o 360°, což pomůže zvládat problémy s parkováním, protože vozy vybavené kulovitými pneumatikami budou k zajetí na parkovací místo potřebovat méně místa. Mohla by se tím zvýšit kapacita parkovišť, aniž by se musela rozšiřovat jejich plocha.
 
O spojení pneumatik Goodyear Eagle-360 s vozidlem se postará magnetická levitace - pneumatiky budou s vozem spojeny pomocí magnetických polí. Jízda na polštáři magnetického pole, podobně jako u rychlovlaků Maglev, by měla přinést větší pohodlí pro cestující a nižší hlučnost.
 
Goodyear si představuje, že jízdu v samořídících vozech bude dále optimalizovat propojení pneumatik a jejich okolí, které se bude uplatňovat třemi hlavními způsoby. Senzory uvnitř pneumatik Eagle-360 snímají různé podmínky, které na silnici panují, včetně stavu jejího povrchu a aktuálních povětrnostních podmínek. V zájmu bezpečnosti všechny tyto informace sdílejí nejen s vlastním, ale i s ostatními vozidly.
 
V zájmu co nejdelšího kilometrového proběhu senzory v Eagle-360 zachycují a regulují opotřebení pneumatiky. Využívají přitom zdokonalenou technologii společnosti Goodyear na monitorování tlaku v pneumatikách a stupně jejich opotřebení. A konečně to, že se běhoun vyrábí v 3D tiskárně, otevírá nové možnosti pro přizpůsobování pneumatiky konkrétním podmínkám v oblasti, v níž řidič žije.
 
Mezi další významné prvky designu pneumatik Eagle-360 patří biomimikry, tedy imitace přírody, což je princip, který Goodyear při konstrukci pneumatik využívá často. Jejich běhoun je inspirován povrchovým vzorem korálu Větevníku mozkového. Segmenty dezénu a drážky ve všech možných směrech pomáhají udržet bezpečný kontakt pneumatiky s vozovkou. Dno drážek obsahuje obdobu přírodní houby, která při vysušení tuhne, zatímco za vlhka měkne, což by mělo poskytnout odpovídající jízdní výkon a odolnost vůči aquaplaningu. V zájmu snížení rizika aquaplaningu pneumatika pohlcuje povrchovou vodu a odstředivou silou ji vypuzuje ze stopy.
  • Koncept budoucích pneumatik pro autonomní vozidla
  • Koncept budoucích pneumatik pro autonomní vozidla
  • Koncept budoucích pneumatik pro autonomní vozidla