koncept citroën cactus m | Aktuality | autoweek.cz

Koncept Citroën Cactus M

Koncept Citroën Cactus M

03.09.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Citroën na frankfurtském autosalonu ve světové premiéře představí koncepční crossover do volné přírody Cactus M. Charakter konceptu se inspiroval u modelu Méhari z roku 1968.
Rok po uvedení vozu C4 Cactus na trh a při příležitosti mezinárodního frankfurtského autosalonu přichází Citroën s verzí, která má výraznější design a je zcela otevřená okolnímu prostředí. Cactus M navazuje na C4 Cactus, ale nepůsobí tak agresivně jako koncept Citroën Aircross, který byl představen v dubnu v Šanghaji. Blatníky kopírují kola a vyvolávají pevnější a robustnější dojem.
 
Pro dobrodružný charakter vozu má Cactus M protiprokluzový systém Grip Control a kola Tall & Narrow. Řidič si může voličem umístěným na palubní desce vlevo od volantu zvolit jeden ze čtyř dostupných režimů podle konkrétních podmínek jízdy (normální, terén, sníh nebo písek).
 
Zaměření na užívání volného času posiluje i napřímené čelní sklo, vyšší posazení karoserie a větší průměr kol. Na boku upoutají velké dveře z plastu, které vozu dodávají lehkost, ochranu a osobitost. Tato koncepce připomíná ducha slavného modelu Méhari. Kabina je otevřená, takže na sedadla ve 2. řadě lze nastupovat překročením rámu konstrukce vozu bez nutnosti otevírat dveře. Pro Citroën Cactus M je typická také modularita, kterou zajišťuje především síly předsunutí střechy, díky němuž zde může posádka ukládat vše, co potřebuje.
 
Modularita kabiny umožňuje proměnu na lehátko, zatímco střechu lze přeměnit ve stan. Využívá se přitom inovativní systém nafukování a zastřešení, takže nabízí také ochranu v případě deště. Citroën při výrobě zastřešení a stanu spolupracoval se dvěma odbornými firmami. U koncepce struktury a bezpečnosti stanu se značka obrátila na firmu ATIC, která se specializuje na nafukovací struktury v extrémních podmínkách, zatímco u samotného ušití látky značka využila společnost Jonathan & Fletcher, která vyrábí technické textilie pro extrémní sporty.
 
Základní parametry
Délka: 4,16 m
Šířka: 1,77 m
Výška: 148 cm
Rozvor:   2,60 m
Zážehový motor PureTech 110  S&S se šestirychlostní převodovkou EAT6 
Spotřeba: 4,8 l/100 km
  • Koncept Citroën Cactus M
  • Koncept Citroën Cactus M
  • Koncept Citroën Cactus M
  • Koncept Citroën Cactus M