koncept e-bee od visteonu | Aktuality | autoweek.cz

Koncept e-Bee od Visteonu

Koncept e-Bee od Visteonu

08.01.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Dodavatel systémů pro automobilový průmysl Visteon předvedl svůj koncept e-Bee vycházející z elektromobilu Nissanu Leaf. Ukazuje představy této společnosti týkající se technologie mobility v roce 2020.

Sdílení automobilů má v té době výrazně převládat, a tak řady prvků vozu se soustředí na možnost jeho adaptace na požadavky četných uživatelů. Nejvýraznějším z těchto rysů je schopnost konceptu e-Bee uchovat profily řady uživatelů v paměti. Tímto způsobem by si každý uživatel nastavil preferovaný vzhled interiéru, jeho barvu, rozložení digitálních přístrojů a pak toto nastavení uložil. Při každém dalším použití vozu by se nastavení nahrálo z paměti.

Personalizace je připravena na třech úrovních - s preferencemi podle regionu (s možností změny celkové architektury interiéru), podle jednotlivých majitelů (s odlišnými aplikacemi a zásuvnými moduly) a podle individuálních uživatelů (s nastaveními uloženými v Cloudu).

Existují tři různé verze přístrojové desky. Dvě z nich mají dotykové obrazovky umístěné po stranách volantu. Poskytují informace o ovládacích funkcích vozu a spojení se sociálními médii. Uprostřed, hned před řidičem, je projekce hlavního displeje. Ta umožňuje přístup ke všem nejdůležitějším informacím, jako je rychlost jízdy. Tam, kde by obvykle mělo být zpětné zrcátko, má e-Bee monitor videa, jenž v reálném čase zobrazuje obraz ze zadní kamery v rozsahu 180°.

Různí uživatelé si mohou i fyzicky přizpůsobit interiér tak, aby odpovídal jejich potřebám pomocí řady zásuvných modulů. Patří mezi ně držáky nápojů, bezdrátová nabíjecí zařízení a další kamery zlepšující rozhled kolem vozu.

Spolu s individuálními audio systémy, umístěnými v opěrkách hlavy, má každý cestující rovněž přístup k ovládání klimatizace prostřednictvím ovladačů ve dveřních panelech, jimiž mohou zvyšovat nebo snižovat teplotu ve své klimatické zóně. Tento systém je umístěn v modulu klimatu, jenž kombinuje topení, větrání a klimatizaci s chladícím systémem. Modul klimatizace je umístěn v prostoru motoru, což poskytuje větší prostor uvnitř. Obvykle je většina prvků ovládání klimatu umístěna uvnitř přístrojového panelu.

Prostor rovněž šetří umístění airbagu do střešního čalounění a namontování ovladačů a displejů na nezávislé lokální konstrukce místo na ústřední ocelový nosník vedoucí napříč vozem. Součástí systému kontroly klimatu je jemné rozptylování vzduchu, chlazený box na potraviny vzadu a systém rozptylování zápachu.

Mezi materiály použité v interiéru patří recyklovaná bio-pryskyřice a hybridní materiály z přírodních vláken, stejně jako po hmotnostní stránce úsporný recyklovatelný polypropylen.

Koncept e-Bee měl veřejnou premiéru na mnichovském veletrhu Electronica 2012. 

  • Koncept e-Bee od Visteonu
  • Koncept e-Bee od Visteonu
  • Koncept e-Bee od Visteonu
  • Koncept e-Bee od Visteonu
  • Koncept e-Bee od Visteonu
  • Koncept e-Bee od Visteonu